| Nesemnat a întrebat:

Am avut acum 2 ani ani varicela si am ramas cu cicatrice pe fata. Este ceva remediu pentru a se retrage? (Inafara de chirurgie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau dar nu exista asemenea creme!
Chirurgia estetica ar pute aface minuni sua laserul, dar asa putere de rezolvcare, nu are nici o cerma de pe pamant.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu, in afara de chirurgie estetica nu exista. Poti sa te dai cu toate cremele din lume, acolo deja e vindecat, corpul tau nu o sa umple cicatricea aia cu alt tesut orice crema ai pune pe ea.

| presus a răspuns:

Nu exista niciun remediu magic.

| NotMyFault a răspuns:

Incearca bio oil.

| EkToR a răspuns:

Stiu ca era o crema cu care te dadeai sa dispara cicatricilepoti sa intrebi la un doctor sau la farmacie dar acum e vina ta ca tu ai rupt bubele ca si eu am avut si pe fata m-am ferit sa le ating in rest pe maini, picioare am si eu semne happy

| Nesemnat explică (pentru EkToR):

Mersi de raspuns, insa problema este caci pe fata nu prea l-am atins si am ramas cu cicatrice. Am mai auzit si de la alti ca nu si lau atins si tot au ramas cu ele.

| dermdoc a răspuns:

Din nefericire cicatricile provocate de varicela sunt foarte greu de tratat, fiind RELATIV permanente. Intr-adevar, ele pot sa apara chiar daca leziunile de varicela nu au fost traumatizate. Exista insa o sumedenie de tratamente minim-invazive (nu e chirurgie in adevaratul sens al cuvantului) si anume: sub-incizie, LASER resurfacing (CO2 sau alte lasere ablative), etc. Daca chiar te deranjeaza cicatricile mergi la un dermatolog sau chirurg plastician si discutati impreuna optiuni de tratament precum si ce rezultate poti obtine. Mai multe despre cicatrici poti afla aici: http://primoderm.ro/articole/cicatricele-ce-sunt-cum-se-trateaza/

Succes!