| Xalion a întrebat:

Am avut helicobacter acum 2 luni si am luat tratament cu antibiotice. Simptomele au trecut o perioada insa de ieri, reincep sa simt durerile de stomac pe care le simteam in perioada respectiva. Nu pot sa fac testul numai peste 6 luni.Credeti ca o mai am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tramadol a răspuns:

HP-ul favorizeaza aparitia unei iritatii la nivelul stomacului, care poate ulcera. Avand in vedere ca de la prezenta recenta a acelui HP aveati o sensibilitate, regimul alimentar din ultimele zile este posibil sa va fi afectat mucoasa si de aceea sa resimtiti acele simptome. HP-ul dispare dupa tratament, sunt 2-3 scheme de tratament foarte eficiente, dar totusi sensibilitatea ramane, daca ati zis ca si inainte era simptomatic. Cum vi s-a recomandat mai sus, pentru linistea dumneavoasta puteti face o hemograma unde unele valori pot aparea modificate.

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Ce test ai făcut? Poți face analiză la sânge pentru depistare helicobacter sau chiar la scaun, că e mai veridică.

| Xalion explică (pentru anamariarot):

Analiza de scaun am facut-o, bineinteles.

| anamariarot a răspuns (pentru Xalion):

Și de ce numai peste 6 luni? N-am mai auzit asta până acum, scuze. Măcar la sânge fă-ți și dacă știi că nu ai și altceva, ar trebui să-ți iasa leucocitele normale

| Xalion explică (pentru anamariarot):

Mi s-a spus ca testul va iesi pozitiv timp de 6 luni orice as face si numai dupa 6 luni putem vedea daca a trecut sau nu. Ma rog, ideea e ca simptomele reincep sa apara dar, a trecut cca. o luna de cand am luat antibioticele si toate cele. Bineinteles, zilele astea au fost mai mult "cheat days" pentru ca am baut numai sucuri acidulate si nah, ma gandesc ca si "regimul" pe care l-am utilizat zilele astea sa imi provoace aceste simptome

| Tramadol a răspuns (pentru Xalion):

HP-ul favorizeaza aparitia unei iritatii la nivelul stomacului, care poate ulcera. Avand in vedere ca de la prezenta recenta a acelui HP aveati o sensibilitate, regimul alimentar din ultimele zile este posibil sa va fi afectat mucoasa si de aceea sa resimtiti acele simptome. HP-ul dispare dupa tratament, sunt 2-3 scheme de tratament foarte eficiente, dar totusi sensibilitatea ramane, daca ati zis ca si inainte era simptomatic. Cum vi s-a recomandat mai sus, pentru linistea dumneavoasta puteti face o hemograma unde unele valori pot aparea modificate.