| Raducons a întrebat:

Am avut o arsura pe fata si s-a luat un pic pielea, s-a vindecat dar a ramas un fel de pata, se duce cu timpul sau ce pot sa fac? Cu ce sa dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate gasesti ceva la farmacie un produs mai ieftin decat acesta care ajuta la indepartarea cicatricilor: https://www.365natural.ro/......r-gel.html

O alta metoda este chirurgie plastica/estetica la cabinete medicale particulare.
Am gasit un site: http://www.cosmedica.ro/tarife-cosmedica/ unde se gaseste si lista de preturi. La categoria "Lista Preturi TRATAMENTE CU LASER", la punctul 20 denumit "Tratament arsura (pana la 10% suprafata corporala, gr. 1, gr. 2a, gr. 2b). Procedura include si pansamentul leziunii de arsura", pretul este de 50 de lei /sedinta. Dar nu stiu cate sedinte se fac. Trebuie doar sa-i contactezi prin telefon sau email. Sau sa le faci o vizita cu programare ca sa te vada (in Baia-Mare).

| Hrițcu_Bianca_2000 a răspuns:

Poti folosi o crema bronzanta pe care sa o aplici pe acea pata si sa se faca normala la culoare ca si pielea ta normala. Uleiul de ricin mai este bun. Poti incerca astea, insa daca nu trece acea pata in decurs de o saptamana du te la o farmacie sa iti dea alte solutii (unguente, pastile) sau te poti duce la un medic de familie.♥ Sper ca ti am putut fi de ajutor!