| Estera123 a întrebat:

Am citit mai devreme o intrebare legata de tuberculoza. Stiu destule lucruri legate de bolile de plamani(sunt oarecum fascinata de domeniul asta).
Stiu ca tuberculoza se depisteaza cu ajutorul ragiografiei, a testului microbiologic(sau cum se numeste cel de sputa) si testul IDR.
Intrebarea mea este, daca testul cu sputa este pozitiv, dar IDR nu este pozitiv, iar la radiografie se vede ceva(adica o pata), se poate considera ca persoana respectiva are tuberculoza? De fapt intrebarea mea este legata de cat de sigure sunt testele, si daca pot da gresi, sau poti iesi pozitive dar de fapt sa fie negative.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

IDR înseamnă injectarea în piele a unor proteine din bacilul tuberculos. Dacă persoana a fost infectată cu tuberculoză, se va forma o umflătură la locul injectiei.Atentie! Infectia nu înseamnă boală. Bariera de apărare naturală a organismului tău te ajută să nu te îmbolnăvesti.Se va face radiografia toracică care arată dacă există leziuni in plămâni.Dacă o persoană a fost infectată, dar nu a facut boala activă, radiografia pulmonară este de obicei normală.Cele mai multe persoane cu testul PPD au radiografia pulmonară normală si continuă sa fie sanătosi. Evidentierea bacililor în sputa(flegma)expectorată(scuipată) de pacient este metoda fundamentală pentru diagnosticul tuberculozei pulmonare. Oricine tuseste mai mult de 3 saptamâni poate avea tuberculoză pulmonară.Si cu tuberculoza nu te poti juca! Dacă ne prezentam din timp la medic, el ne poate ajuta să ne vindecăm.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Simptomele si modificarile de pe radiografia pulmonara pot ridica suspiciunea de tuberculoza. Daca IDR-ul la tuberculina nu este un test fiabil (poate iesi pozitiv si la cei care au trecut prin boala, la o parte din cei vaccinati cu BCG), motiv pentru care nu se face intotdeauna, examenul bacteriologic al sputei este cel care pune diagnosticul de certitudine. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/tuberculoza-pulmonara

| Dimitrix a răspuns:

Uite, si eu sunt oarecum interesat de medicina. Daca testul cu sputa este pozitiv iar celelalte teste negative inseamna ca tuberculoza nu este avansata.
PS: Mai bine intreaba un medicwinking