| RigorMortis a întrebat:

Am descoperit ca am câteva chisturi micuțe de tot pe ovare. Doctorul a spus ca dacă voi lua anticoncepționale scap de ele. Întrebarea mea este, dacă iau anticoncepționale, mai e valabilă perioada aia cu fertilitate mică, medie, mare, ovulatie? Mă refer la faptul ca atunci când exista contact sexual neprotejat se mai tine cont de acele perioade de fertilitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sunt folosite pastilele anticonceptionale (AC) ca metoda de protectie impotriva posibilitatii de a se forma sarcina, in timpul celor 28 de zile cat tine ciclul menstrual ''standard'', NU mai exista cele 2 perioade de infertilitate si nici PERIOADA FERTILA fiindca pur si simplu in timpul celor 21 de zile cat sunt administrate pastilele AC, NU mai are loc procesul de OVULATIE fiindca hormonii existenti in pastilele AC au rolul de a BLOCA complet activitatea celor 2 OVARE. In cea de a 22-a zi a ciclului in care NU mai este administrata pastila AC, ovarele isi reiau activitatea, incep sa functioneze in regim alert si in 1-2 zile vor produce 1 OVUL INFERTIL (fara nucleu) si din acest motiv acesta NU poate fi fecundat chiar si daca in cele 7 zile de pauza sunt intretinute acte sexuale care mereu se termina cu ejacularea spermei in vagin.
In concluzie in toate cele 28 de zile de ciclu menstrual controlat prin pastile AC, actele sexuale pot fi practicate fara retinere si sperma se poate ejacula in vagin de fiecare data fiindca atunci cand pastilele AC sunt administrate corect, formarea sarcinii este in proportie de peste 99, 99% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergi la un alt medic ginecolog. Cere o a doua opinie. Nu cred, că doar cu anticoncepționale poate trece problema medicală cu chisturile. Poate fi nevoie și de altfel de tratament, cu antibiotice, anticoagulante, antiinflamatoare.

| RigorMortis explică (pentru romeo78):

Sunt niște chisturi foarte mici și mi-au fost recomandate de către doua doamne, medici ginecologi ambele

| romeo78 a răspuns (pentru RigorMortis):

Perfect! Dar, chisturile nu vor dispărea niciodată! Se ameliorează, dispar o perioadă de timp, apoi vor reapărea. E bine de respectat, toate perioadele de control sau măcar un control de rutină anual. Sănătate!

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, de asta se numec anticonceptionale.

| ywar a răspuns:

E bine sa nu exagerezi cu anticonceptionalele. Ele pot fi bomba pentru femeie. Nu se pot lua a la long, daca te gandesti sa faci sex fara protectie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ywar):

Acum 42 minute | ywar a răspuns:
E bine sa nu exagerezi cu anticonceptionalele. Ele pot fi bomba pentru femeie. Nu se pot lua a la long, daca te gandesti sa faci sex fara protectie.
Raspunsul este complet GRESIT, ERONAT, INCORECT fiindca in cei 62 de ani de cand au fost produse si folosite pastilele AC, foarte multe femei de pe aceasta planeta au folosit aceasta metoda de protectie pe toata perioada cat au fost fertile, adica din perioada de adolescenta pana la instalarea menopauzei.
,, O femeie sănătoasă poate folosi contraceptive orale până în perioada de premenopauză. „ Contraceptivele orale pot fi luate până la 40-42 de ani, vârstă considerată de premenopauză", spune medicul primar ginecolog Petre Brătilă de la Spitalul Euroclinic din Capitală.'' Pentru informarea completa si corecta este indicat sa citesti mai multe : /adevarul.ro/sanatate/medicina/cat-timp-lua-anticonceptionalelel-1_50abfc5e7c42d5a6638392f3/index.html

| saresipiper a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Fratele meu este doctor ginecolog iar răspunsul este foarte corect! Anticonceptionalele sunt extrem de periculoase si sunt cauza multir cancere!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru saresipiper):

Nimeni NU a reusit sa probeze stiintific si nici sa dovedeasca daca exista vreo legatura intre efectele care ar putea fi provocate de folosirea indelungata uneori chiar si de zeci de ani a pastilele AC si aparitia/producerea unui cancer indiferent de ce natura ar fi acesta : ovarian, uterin, de col, vaginal, etc. Pana in prezent, NU exista nicio singura dovada medicala certa sau incontestabila in aceasta privinta.

| saresipiper a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pe ce te bazezi cand afirmi asta?!
Eu ma bazez pe certitudini clare! De exemplu este dovedit ca suplimentarea cu estrogen si progesteron a organismului in timpul vietii duce la aparitia cancerului mamar si ovarian.
Desigur ca pe internet nu gasesti absolut tot! Pentru asta e nevoie de carti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru saresipiper):

Daca vei accesa urmatoarea intrebare vei gasi si un raspuns care este transmis de Anonim_4396 pentru GeorgianaMrn) in care este precizat ce ai dorit sa afli cu privire la profesia si afirmatia mea.
https://www.tpu.ro/......-jucat-si/

| RigorMortis explică (pentru ywar):

Mi-au fost recomandate pentru a scăpa de chisturi, întrebarea legată de sex a fost pur și simplu din curiozitate. Plănuiesc sa le iau doar pana când îmi va spune doctorul ginecolog ca e totul in regula și chisturile au dispărut.

| Blueberry8 a răspuns:

Daca le iei "ca la carte"(adica fix cum trebuie si nu uiti de ele) nu ai de ce sa te mai ingrijorezi happy. (exista o probabilitate de 1 la 1000 cand o femeie ramane insarcinata si cu anticonceptionale )