| AndaAlexandra a întrebat:

Am descoperit recent cupa menstruala. Nu am incercat-o încă pentru că nu am gasit-o la nici o farmacie la care am întrebat, dar se găsește pe net. Ideea e că nu știu dacă e buna sau recomandata. Pana acum am auzit doar de bine despre ea și mă tentează sa o incerc. Voi ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Sbarcea_Pavel_1998 a răspuns:

Buna AndaAlexandra. Cupa menstruala este foarte buna daca ai foarte mare grija sa o speli cum trebuie de fiecare data cand o scoti. Cateodata, in cazul menstrelor abundente se mai intampla si accidente (normal ar trebui sa-ti protejezi chilotul cu un tampon subtirel - genul celor de utilizare zilnica). Ar fi o problema cu aceasta cupa in cazul in care esti nevoita sa o porti ore multe in sir (de exemplu pentru ca esti plecata de acasa 8 h si nu ai cum sa o scoti, sa o speli si sa te speli si sa o pui inapoi). Daca esti sensibila poti avea probleme din cauza faptului ca sangele menstrual ramane in corpul tau ore intregi. Altfel este foarte buna de folosit pentru cand mergi la piscina in perioada menstrelor sau cand ai activitati sportive.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi si cere i parerea unui ginecolog care sa te vadă înainte!

| gogu220 a răspuns:

O găseşti la farmacia tei. Costă cam 53 de lei iar după ce o vei folosi nu te vei mai întoarce la cele clasice.
Caută pe net - farmacia tei - şi faci comandă acolo.
Mai poţi găsi şi la catena.