| anonim_4396 a întrebat:

Am facut in dimineata asta un test de sarcina si a iesit invalid.
Detalii: Am menstruatie neregulata, au trecut 6 zile de cand trebuia sa-mi vina ciclul si mai mult de 3 saptamani de la ultimul contact sexual.
Ei, in fine, m-am grabit, m-am speriat, m-am nu-stiu-ce, cum sunt tinerii. Ulterior am citit ca trebuia sa astept 7 zile, cu urina de dimineata, nu a doua laughing stupid, stiu. Contactul sexual a fost la o zi dupa ce mi-a trecut menstruatia, deci nu stiu cat de mari sunt sansele sa raman insarcinata avand in vedere ca e perioada de fertilitate scazuta si nici nu a terminat inauntru. In plus, trec printr-o perioada de mult stres, depresie si am avut si cateva betii urate in ultima luna... (lucruri care am citit ca pot deregla ciclul normal).
Intrebarea ar fi:
Cam cand sa repet testul? 2-3 zile sau sa mai astept o saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Testul Barza se poate face in orice moment al zilei si cu 5 zile inaintea intarzierii menstruatiei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Testul a iesit negativ asa se spune in termeni medicali nu invalid ca nu e handicapat, sexul l ai facut cu prezervativ nu? Sau fara? A ..in tine? Erai in perioada fertilă? Mai asteaptă o saptamana cel putin nu te mai grabii ca fata mare.

| KerrigaNee a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pe instructiuni scria ca exista 3 optiuni: doar linia de control - caz in care este negativ, linia de test + linia de control - pozitiv SI doar linia de test - in caz invalid-- test invalid. M-am uitat atent si linia era in partea liniei de test, nu de control.

| KerrigaNee a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Saracul test laughing) a fost amputat. asa e in razboi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru KerrigaNee):

Numai un doctor ginecolog te poate ajuta cu un raspuns, ai primit mesajul meu?

| dannys a răspuns (pentru KerrigaNee):

Este adevarat ca pe test scrie si invalid asa ca noi femeile stim mai bine cum sta treaba.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Testul ala se face dupa douo saptamani dupa ce nu ti-a mai venit ciclul. Si distractia ca distractie. Dar fi atenta. Doar nu vrei sa iti pierzi tineretea crescand un copil singura? Si dupa sa regreti toata viata. Oricum. Esti mare acum. Ar trebui sa stii asta deja. Citeste instructiunile de pe testul de sarcina (sau ma rog, ambalajul). Bafta