| Cryss001 a întrebat:

Am facut morfologia fetala de trim 2 si mi s-a spus ca bebelusul ar avea varus equin, mai accetuat la piciorusul drept.Se poate sa se fi vazut asa si din cauza pozitiei lui in uter? Sunt mamici sau care ati fost in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Aici poti gasi cateva informatii care o sa te linisteasca
https://www.spitalulmonza.ro/afectiune/piciorul-stramb-varus-equin/
sa aveti spor!

| Ingerfararipi333 a răspuns:

Buna! Mamei mele cand era insarcinata cu mine i s-a spus ca eu nu as avea un picior. Dar nu a fost asa, uneori mai sunt si erori datorita pozitiei micutului in uter asa cum spui tu. Acum, sunt bine, sanatoasa iar in curand implinesc 18 ani. Stai linistita, cu siguranta bebelusul tau este sanatos. Putere si multa incredere in Dumnezeu! Pupici.