| nedeea86 a întrebat:

Buna!

Am facut niste analize si mi-a iesit pozitiv Helicobacter Pylori. Precum si IgG index 6.02
Pt moment fac tratament cu amoxicilina, metronidazol si klabax timp de 10 zile.
Ca efect advers al bacteriei, am dermografism. Mancarimi si roseata. Acestea persista de aprox 2 luni.

Ma intereseaza:
1. Ce va trebui sa mananc dupa tratament, tin in continuare regim cu fierturi - adica fara mancaruri acide? Daca da, cat timp.
2. Ce sanse sunt sa recidiveze, cauze posibile, etc. (tinand cont ca si un membru al familiei a avut aceasta bacterie si a facut acelasi tratament, dar trebuie sa repete analiza abia peste 6 luni).
3. Din moment ce valoarea indexului e mare, inseamna ca am luat-o de mai multe ori sau s-a dezvoltat rapid (mancarurile acide pot ajuta la dezvoltarea ei) incat sistemul imunitar nu a putut face fata?
4. Cat timp vor mai persista mancarimile si roseata dupa eradicarea bacteriei? Din ce am inteles, eradicarea ei este dificila si poate sa nu iasa din prima runda de antibiotice.
5. Aveam planuri in conceperea unui copil, dar din cauza acestui lucru a trebuit sa aman. Cat timp este recomandat sa amani?

Doresc raspunsurile de la persoane care au cunostinte despre aceasta bacterie sau au avut-o.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Klabax, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Klabax, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns (pentru IRINACRETU):

Vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Klabax, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| DenisaIanos1234 a răspuns:

1. Tii regim cateva luni.
2. Tie iti poate aparea doar daca nu tii tratamentul si regimul si astepti sa dispara bacteria in totalitate. (La mine a reaparut si stau asa ca vaca)
3. Nu stiu
4.nu stiu
5...

| nedeea86 explică (pentru DenisaIanos1234):

Medicul nu ti-a spus ce ai de facut daca ti-a reaparut?

| DenisaIanos1234 a răspuns (pentru nedeea86):

Voi reincepe din nou aceeasi procedura