| DavidG1423 a întrebat:

Bună am făcut o extracție de măsea la care mi s-au pus fire de sutura și dacă a mai scos cineva ce trebuie să fac după extracție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dupa extractie sau atunci era bun sa iti puna os, sa acopere gaura aia cu os, apoi cand aveai bani iti bagai un implant.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie să respecți toate indicațiile pe care ți le-a dat medicul, despre ce/cum sa mănânci, sa nu deschizi gura că sa te forțezi, sa nu pui mana acolo, da nu faci efort in perioada asta etc. Presupun că sunt fire care se resorb, in aproximativ o săptămâna se vor topi. La următorul control medicul se va uita să vadă dacă s-ar închis cum trebuie și dacă sunt probleme.

| ACTH a răspuns:

Sa nu mananci pe partea aia o perioada de timp, sa nu dai cu limba peste cusatura, sa eviti mancarurile tari o perioada si sa te igienizezi cu apa de gura. Nu freca cu periuta acolo.