| Raducons a întrebat:

Bună
Am facut o programare la psiholog sunt curios sa vad ce imi spune,dar nu as vrea sa merg la psihoterapie,credeti ca are valoare daca vorbesti o data cu psihologul, nu am nici bani si nici nu ma indur sa dau banii pe psiholog.Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate 1 singura sedinta la un psiholog nu are nici o valoare! Pentru ca-n prima sedinta abia apuci sa spui cine esti si ce simti tu...sedintele propriu zise incep abia de a doua ora si ai nevoeid e cel putin 10 sesiuni, ca sa se poata vedea ceva.

| Raducons explică (pentru Violleta2022):

Pentru 10 sesiuni trebuie multi bani si nu vreau sa cheltui asa banii, si asa nu prea am, asta este si motivul pentru care am ajuns asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raducons):

Pai, nu te ajuta cu nimic 1 singura sedinta, astia chiar sunt bani aruncati la gunoi!

Mai bine mergi la biserica si-i spui preotului ce te doare si ce probleme ai, ca nu trebuie sa-l platesti, dar primesti sfaturi la fel de bune ca ale unui psiholog... pe gratis.

| Raducons explică (pentru Violleta2022):

Cum eu nu sunt crestin de fel nu m-am gandit la preot, este o solutie si el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raducons):

Omul sarac face asta de sute de ani! Nu da bani la psiholog, dar se duce la taica popa sa se spovedeasca, ori sa spuna ce are pe suflet. Un preot batran si intelept, face cat 10 psihologi, asa spunea bunica si tind sa-i dau dreptate.

| Raducons explică (pentru Violleta2022):

O sa fac comparatie sa ma conving, desi sunt constient ca nu poate sa imi schimbe dispozitia, ma intereseaza ceva medicamente nu sfaturi ca asa stiu ce sa fac.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raducons):

Psihologul nu prescrie medicamente, ci doar vorbeste cu tine.
Medicatia ti-o da un psihiatru, dupa ce te evalueaza serios, sa vada cat de rau esti.
Oricum, medicatia pentru depresie nu face decat sa te blegeasca sis a te adorma, ceea ce este nasol, pentru ca nu te ajuta sa iesi din impas, ci sa te afunzi in depresie. De aceea sunt aczuri de multi ani in care oameiis e tateaza de depresie cu tot cu medicatie si nu imbunatatesc nimic.
Ceea ce ai tu nevoie este vointa si putere sa te controlezi si sa vrei sa iesi din starea in care esti acum.
Iti iei de munca orice iti iese in cale, idniferent ca este munca de necalificat si te apuci serios sa faci ceva, ca-ti oboseste trupul si-ti tine mintea ocupata. De munca se gaseste peste tot! A venit primavara, s-au deschis gradinile de flori si de zarzavaturi, este nevoei de mana de lucru acolo, pe camp, la curata parcurile si strazile, oriunde este bine, ca-i munca cinstita si fara prea multa bataie de cap.
Daca-ti iei job si mergi la munca zilnic, te asigur eu ca-n 6 luni ai scapat de toata depresia si esti un om sanatos si puternic.

| Freya1 a răspuns:

Te duci la psiholog si vezi cum decurge totul daca simti ca iti face bine mai mergi daca nu nu.

| Crackman a răspuns:

Da ce ai? depresie.
acesti oameni asculta ( sunt platit) si dau ei un verdict mai pompos pe baza ce au invatat.
nu cred ca se meritas

| Raducons explică (pentru Crackman):

Deaia m-am gand sa nu ma intind prea mult, mai mult vreau sa vad cum decurge o sedinta.

| HadesSs a răspuns:

Un prieten bun si de incredere poate fi mai valoros de cat un psiholog.

| Raducons explică (pentru HadesSs):

Nu am niniun prieten bun cu care sa vorbesc

| HadesSs a răspuns (pentru Raducons):

Daca vrei putem vorbi pe privat happy

| Nico23458 a răspuns:

Îți zic eu din experiență că n-are rost să mergi doar o dată.