| Beatrisez a întrebat:

Am facut volei de performanta 8 ani de zile, anul trecut prin septembrie a inceput sa ma doara umarul drept, in decurs de vreo 2 saptamani durerea crestea de pe-o zi pe alta, am ajuns la un momentdat sa nu mai pot ridica mana deloc, doar pana la jumatate, trebuia sa merg la mijlocul terenului sa am sanse sa servesc peste fileu. Am facut pauza cam o saptamana, trecuse, dar dupa cateva zile iar au inceput durerile. Am mers la doctor, a spus ca am tendinita, mi-a dat trimitere la fizioterapie, am facut 10 sedinte, dar parca mai rau a fost dupa laughing prima saptamana. dupa saptamana aia am inceput iar sa merg la antrenamente pana in decembrie cand nu am mai putut deloc sa fac si am renuntat la volei, durerea persista si cand nu imi foloseam umarul, mai ales dimineata cand ma trezeam sau cand pur si simplu stateam pe scaun. Am fost la Timisoara la Judetean la control, doctorul mi-a spus ca e posibil sa fie discopatie cervicala, si ca e nevoie de un RMN, doar ca incapabilitatea unora e peste masura si nici in zi de azi nu am fost programata. Trecand peste, un timp durerea m-a lasat, dar acum ceva timp a aparut iar, aunt perioade in care apare zilnic, si perioade in care trece o saptamana fara "incidente". Medicamentele nu ajuta deloc, am luat intr-o zi 4 diclofenac-uri de 50, fara efect, am luat si ketonal, la fel fara efect. Am observat ca durerea "se muta", ba e la omoplat in spate, ba e in partea din fata, cateodata urca de la umar spre gat, cateodata se muta de la umaru drept unde a fost problema initial la umaru stang, si cateodata coboara pe umar in jos pana acolo unde indoi mana. Si am mai observat ca de multe ori ma doare seara/noaptea sau cand e frig sau doar racoare, si curent. nu stiu ce poate sa fie, si nici ce calmante de durere sa mai iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Voleiul nu este doar pase. Sunt frumoase si ele, dar jocul e mult mai mult de atit, stii si tu. Am avut eu un prieten bun care nu a facut volei, dar pe care l-am invatat cum sa faca pasele, a invatat usor si bine, si mai apoi ne jucam cu pasele, ne luam la intrecere sa vedem cit de multe puteam face fara sa pice mingea, si am ajuns la un numar foarte mare, acum nu mai tin minte exact, dar era de ordinul sutelor, jucam cate un sfert, o jumatate de ora fara sa ne oprim happy. Si cu toate astea, tinjeam dupa jocul de la fileu, dupa un meci in toata regula.
Sa fie asa cum spui tu, sa ne ajute Dumnezeu sa o facem din nou. Eu cred ca poate, cei care ma stiu, stiu ca daca eu ma rog Lui, primesc raspuns, cel mai interesant a fost chiar in urma cu doua saptamini, cand am urcat cu clasa de copii ai sotiei mele, care e invatatoare, pe munte. Vazind acolo pe la cabane anunturi scrise cum ca zona e frecventata de ursi, doua fetite au dorit mult sa vada un urs, si mi-au cerut sa ne rugam pentru asta happy. Si am facut-o. Nu stiu cum ar fi fost daca ar fi vazut in natura, insa Dumnezeu a stiut cum sa faca ca sa fie bine. Nu au trecut decat cateva ore, si seara l-au si vazut de la balconul camerei, pe linga cabana unde eram cazati, eu nu am crezut cand mi-au spus a doua zi dimineata happy, dar mai apoi am aflat de la cineva de la cabana ca chiar venea noaptea un pui de urs pe care mama lui il lasase, si cauta de mincare pe la cabana! Deci, daca Dumnezeu le-a aratat unor fetite un urs pentru ca asa au vrut ele, cred ca mult mai mult va avea grija de noi, caci avem probleme. Eu am sa ma rog si pentru tine, si sunt sigur ca cumva, cindva, vei juca din nou volei. Sa crezi si sa speri in asta! Speranta trebuie sa moara ultima.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pina ce vei ajunge la RMN, sau pana ce vei da de un medic serios care sa iti spuna ce ai si sa iti dea tratamentul necesar, trebuie sa inveti sa supravietuiesti. E trist, dar asta e adevarul. Trebuie sa vezi ce miscari iti fac rau, si sa le eviti, trebuie sa vezi ce pozitii sunt de evitat, trebuie sa ajungi sa iti cunosti corpul, de acum cu deficientele lui. Mai mult, trebuie sa descoperi lucrurile care iti fac bine, caci sunt si din acelea, chiar daca poate mai putine, care te ajuta sa ameliorezi durerea.
Si mai e ceva: exista bilete de tratament, cure de cate doua saptamini. Mergi in vreo statiune, si poti da pe acolod e un medic priceput care sa stie ce sa iti prescrie ca tratament (bai, masaje, curenti electrici, etc), si, daca chiar nu ti se rezolva problema, macar se amelioreaza. Din cate stiu, mai toti cei cu probleme (de regula batrini pensionari) care au fost, au spus ca o asemenea cura ii ajuta sa se simta mult mai bine si sa faca fata vietii de zi cu zi. Tatal meu a fost la Baile Herculane si a zis ca a vazut acolo oameni care ajungeau la cura in cirje, si plecau acasa pe picioarele lor. Dar na, asta a fost cum vreo 30 de ani, cand la Herculane chiar se facea ceva, acum statiunea e mai mult in paragina. Dar iti zic asta ca sa intelegi ca o cura te poate ajuta mult.
As vrea sa stiu cit ai asteptat pentru RMN. Si eu am probleme la un genunchi si mi s-a spus ca e indicat sa fac un RMN, si cum nu vreau sa scot 600 de lei, banuiesc ca si eu voi avea de asteptat. Sper sa nu ma descurajezi in acest sens happy.

| Beatrisez explică (pentru cristi202):

Nici eu nu am vrut sa platesc, ca e destul de mult si mi-a spus doctorul de la Timisoara ca e nevoie de 3 si ar iesi destul de mult. Am sunat la 3 clinici care se ocupa de RMN din Timisoara, la 2 mi s-a spus ca nu sunt fonduri, deci nu poate sa imi faca gratuit, chiar daca nu aveam 18 ani impliniti atunci si cu trimiterea respectiva trebuia sa fie totul gratuit. La a 3-a am reusit, doar ca mi s-a spus ca nu sunt locuri decat peste 5 luni, ca mi-a facut programare si sa revin in 5 luni cu un apel sa confirm si etc, am sunat si mi-au spus ca nu apar in baza de date, ca probabil au uitat sa ma treaca, sa revin iar in cateva luni. Pot sa spun ca am asteptat destul de mult fara sa rezolve cineva problema. Dar asta e din incapabilitatea celor de acolo, acum sper sa ai mai mult noroc decat mine.

| cristi202 a răspuns (pentru Beatrisez):

Sper pana la urma ca it vei rezolva problema cu RMN-ul, sa vezi ce ai.
Hai, ca trebuie sa ne punem pe picioare. Imi pare rau ca a trebuit sa te lasi de volei, si eu am facut tot de performanta, dar doar 4 ani, dar trebuie sa mai speram ca vom mai juca. Uite, daca ne facem bine, ne stringem prietenii si cunostiintele si iesim impreuna la un meci de volei. Chiar daca nu mai am detenta de la 20 de ani, o minge-doua tot mai pot sa ridic la fileu, ca am fost ridicator la viata mea. happy
Pacat ca nu mai e ca inainte, erau policlinicile sportive, cu medici foarte buni, unde fiecare sportiv era monitorizat atent. Asa, ti s-ar fi rezolvat problema de urgenta, pentru ca pe atunci se punea pret pe sportul de performanta.

| Beatrisez explică (pentru cristi202):

Doamne ajuta sa fie asa cum spui tu happy am incercat la scoala la sport sa ma mai joc, maxim 10 minute eram in stare, si erau pase doar, dupa toata ziua ma durea umarul. Dar in ziua de azi nu se pune pret pe mai nimic big grin deci cam slabe sanse

| cristi202 a răspuns (pentru Beatrisez):

Voleiul nu este doar pase. Sunt frumoase si ele, dar jocul e mult mai mult de atit, stii si tu. Am avut eu un prieten bun care nu a facut volei, dar pe care l-am invatat cum sa faca pasele, a invatat usor si bine, si mai apoi ne jucam cu pasele, ne luam la intrecere sa vedem cit de multe puteam face fara sa pice mingea, si am ajuns la un numar foarte mare, acum nu mai tin minte exact, dar era de ordinul sutelor, jucam cate un sfert, o jumatate de ora fara sa ne oprim happy. Si cu toate astea, tinjeam dupa jocul de la fileu, dupa un meci in toata regula.
Sa fie asa cum spui tu, sa ne ajute Dumnezeu sa o facem din nou. Eu cred ca poate, cei care ma stiu, stiu ca daca eu ma rog Lui, primesc raspuns, cel mai interesant a fost chiar in urma cu doua saptamini, cand am urcat cu clasa de copii ai sotiei mele, care e invatatoare, pe munte. Vazind acolo pe la cabane anunturi scrise cum ca zona e frecventata de ursi, doua fetite au dorit mult sa vada un urs, si mi-au cerut sa ne rugam pentru asta happy. Si am facut-o. Nu stiu cum ar fi fost daca ar fi vazut in natura, insa Dumnezeu a stiut cum sa faca ca sa fie bine. Nu au trecut decat cateva ore, si seara l-au si vazut de la balconul camerei, pe linga cabana unde eram cazati, eu nu am crezut cand mi-au spus a doua zi dimineata happy, dar mai apoi am aflat de la cineva de la cabana ca chiar venea noaptea un pui de urs pe care mama lui il lasase, si cauta de mincare pe la cabana! Deci, daca Dumnezeu le-a aratat unor fetite un urs pentru ca asa au vrut ele, cred ca mult mai mult va avea grija de noi, caci avem probleme. Eu am sa ma rog si pentru tine, si sunt sigur ca cumva, cindva, vei juca din nou volei. Sa crezi si sa speri in asta! Speranta trebuie sa moara ultima.

| anonimg a răspuns:

Va trebui să iei toti medicii la rând până când vei găsi pe cineva sa se ocupe de tine.
Când apare durerea să fi deja pregătită cu un bengay -alifie, spray, ce-o fi. Medicamentele iti pot afecta stomacul, ficatul, etc.

Eu niciodată -dar niciodată- nu am fost de acord cu sporturile de performanță. Sunt de acord cu ele doar pentru dezvoltare, pentru a ne simți bine; dar doar atât.

Problema la tine nu este nevindecabilă, ci doar lipsa unui medic care să se ocupe personal de problemă.