| anonim_4396 a întrebat:

Am fost azi la alergat. Sunt destul de rapida. Am treisprezece ani... Si am putut alerga bine 20 de secunde, dupa aceea simteam ca leșin si nu mai puteam efectiv. Nici sa respir, nici nimic, voiam sa alerg, dar corpul nu tinea cu mine, simteam ca am energie, dar nu aveam si ma opream des sau stateam pe banca. Problema este ca, destul de des obosesc foarte rapid, din lucruri usoare. Imi place mult gimnastica si de la multe miscari imi intra sangele in cap si respir super greu, dar in schimb, acolo continui pana mi-e rau. Sunt rapida, dar nu pot merge la alergat. Cand dau viteza maxima imi place, parca zbor si nu simt oboseala in timp ce alerg fulger, doar dupa ce ma opresc ma descarc si dupa intra oboseala (imi place doar sa alerg fulger) dar daca alerg si tot alerg ca la alergat dupa cateva secunde eram moarta si ma chinuiam sa mai duc la capat cateva secunde. De respirat, abia respir. Imi ia prea mult. Poate ar fi si din cauza ca din ultimele zile am dormit cam 5/6 ore dar nu prea cred, pentru ca oricum de obicei oboseam de la alergatul acesta. Uneori obosesc si cand urc scarile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi alergi, după mai mergi, după iar alergi și tot așa. ziua următoare alergi mai mult sau mai îndelungat și zilnic crești câte puțin și în timp îți creezi rezistență.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună nu te forta ia o incet, sa nu obosesti inima ca multi au murit in urma suprasolicitarii au facut stop cardiorespirator.

| AnastasiaK a răspuns:

Cat scoti la proba de viteza? La secunde ma refer

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru AnastasiaK):

7.

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru AnastasiaK):

7 sec

| AnastasiaK a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Greut de crezut pentru o fata de 13 ani inactiva din punct de vedere fizic (cel putin asa reiese din intrebare unde precizezi ca obosesti si urcand scarile uneori).

In fine, si in tot ce ai scris, intrebarea care era de fapt? Vad ca ai incadrat la sanatate. Daca ti se pare ca e o problema de sanatate, vorbeste cu medicul de familie care te va îndruma (ma rog, nu pe tine, pe parinti) mai departe daca e cazul si intr-adevar exista o problema. Iar daca nu, alergand mai mult si mai des, o sa progresezi in timp. Nimeni nu alearga 20km de la prima încercare.

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru AnastasiaK):

De ce ar fi greu de crezut? Imi poti intreba profesoara... Am un video daca doresti. Am spus ca obosesc repede, dar de alergat alerg rapid rapid pentru ca e un traseu de 50 m sau cat unde am un drum fix si sunt Ambitioasa si nu simt oboseala cand alerg fulger pentru ca am menționat ca am impresia ca zbor. Sunt slăbuță. Nu sunt inactivă fizic, am spus ca fac gimnastica mult, si fac zilnic. Am uitat sa Menționez ca uneori amețesc cand ma ridic din pat, si vad alb. Am pus intrebarea la sanatate pentru ca asa este. Poate am o problema. Am lesinat o data, am avut anemie... dar sunt energica oricum. De obicei sunt foarte energica, dar depinde si unde ma aflu, starea mea. La scoala ma dau in spectacol si imi folosesc toata energia, scheme, parkour, tampenii, si cand ajung acasa simt toata oboseala pe mine si sunt Moleșita, de aceea urc scarile mai greu. Dar daca nu sunt obosita, ceea ce se intampla majoritatea timpului atunci poate urc chiar sărite. Doar ca pur si simplu obosesc. Prea usor, uneori. Si as vrea sa alerg intr-una, pentru ca mi-ar placea, dar pur si simplu corpul nu tine cu mine. Sau as putea, dar simt ca leșin. Nu are legatura ce spui cu,, inactivă fizic’’. Nu am spus asta. Sunt foarte activa. Si incerc sa bat oboseala, care apare dupa mai mult timp de sport, de obicei o fac, dar nu simt ca e bine.

Concluzie: alerg rapid, dar obosesc. Oboseala nu ma opreste sa alerg rapid, dar ma opreste sa alerg.
Fac roata țiganului fara maini de 3 ori. Obosesc. Nu inseamna ca nu o pot face. Incerc sa bat oboseala chiar daca stiu ca o sa leșin. -_-

| florin926481f a răspuns (pentru Crisstinayy12):

E normal sa obosesti, dar sa te fortezi nu e prea ok, alearga atat cat poti si in timp iti cresti rezistenta

| AnastasiaK a răspuns (pentru Crisstinayy12):

"Incerc sa bat oboseala chiar daca stiu ca o sa leșin."

Asta are alt nume, nu "ambiție". Ambiția tine cat timp stii ca nu iti pui in pericol sanatatea, dupa, deja treci in alta zonă, caracterizata de alt cuvant.

Dupa cum ti-am zis, crezi ca ai o problema de sanatate => parinti => medic de familie (dupa 15 mai probabil, dar si prin telefon in prezent) => specialist in caz ca e nevoie.