| Andrada0025 a întrebat:

happy
Am fost diagnosticata in urma cu 3 ani cu hipotiroidism, sindromul ovarelor polichistice si amenoree. Acest sindrom necesita medicatie pentru tot resul vietii, in cazul in care vreau sa imi vina menstruatia lunar.
Sunt sub tratament cu Metformin, insa ma simt rau. Am mers la un alt medic ginecolog are mi-a spus ca, doza de 2000mg e prea mare pentru mine. Mi-a expus posibiltatea de a renunta complet la medicamente. Atat la Metformin cat si la anticonceptionale. Asta inseamna ca imi va veni menstruatia la 3-4-5 luni, cine stie (asa imi venea si inainte de tratament). A zis ca nu este nicio problema daca nu am menstruatie lunar, iar cand o sa vreau sa raman insarcinata va trebui sa fac tratamente pentru stimularea ovulatiei. Din cate am inteles, daca nu am menstruatie lunar asta inseamna ca risc sa se inmulteasca chisturile. Am rugamintea ca cei care sunt in tema sa ma sfatuiasca in acest sens. La ce riscuri ma expun daca nu continui tratamentul pentru provocarea menstruatiei?
As prefera sa nu ma indop cu medicamente. Acesta este motivul pentru ca as prefera sa renunt! Dar cum tin sub control chisturile? Daca nu este eliminat lunar,, sangele ala rau", ce riscuri exista?
Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Riscant este și într-un fel și în celălalt.
Dacă nu ai menstruație, ovarele tale nu produc lunar ovule, acestea nu ies, nu mor. Sângerarea lunară se produce ca să elimine un ovul mort, iar dacă el nu a fost produs, nu are loc nici sângerarea, așa că nu ai nici un sânge rău de eliminat.
Astfel, eu recomand varianta a doua.
Absența menstruației în sine nu produce chisturi ovariene iar menținerea și declanșarea medicamentoasă a menstruației nici nu le produce. nici nu le elimină. Aceasta este părerea mea, dar menționez că nu sunt medic și nici expert.
O alimentație proastă poate să declanșeze și să mențină dezvoltarea lor. Astfel pui de găină în marile crescătorii din vest sunt tratați cu hormoni de creștere, care îi fac să crească în 2 luni. Carnea de pui de import conțin hormoni de creștere. Dar la fel conțin toate lactale că de aceea crește vițelul mare.
La fel, lăptișorul de matcă, produs apicol, la fel dereglările hormonale care însoțesc diabetul.
Astfeș poți opri creșterea și dezvoltarea acestor chisturi cu o dietă cu mai puțină carne. și fără lactate de orice fel, sau consum ocazional.

| Donsavas a răspuns:

Mergi si la un endocrinolog. Amenoreea si hipotiroidismul pot avea mai multe cauze ce țin de natura hormonala.