| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
AM fost la dentist in legatura cu un abces puternic la o masea si mi-a prescris o reteta cu metronidazol si amoxicilina dupa care luni dimineata a spus ca mi-o scoate, voiam sa va intreb daca a mai luat cineva asa ceva, mie personal mi s-a cam facut frica cand am vazut ce scrie pe prospect: reactii adverse : halucinatii convulsii, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Producatorii sunt obligati sa scrie tot ce e posibil sa se intample. Lucrurile astea apar probabil la un procent extrem de mic din cei care iau medicamentul. Daca 1% ar avea astfel de efecte secundare, medicamentul nu ar fi prescris. Amoxicilina este un medicament banal, foarte multi il iau.
Stai linistit, sansele sa ti se intample tie sunt foarte mici!

| Gabitzu246 explică (pentru SkyPilot):

Pe mine ma deranjeaza celalalt medicament metronidazol, are niste efecte averse cam ciudate

| SkyPilot a răspuns (pentru Gabitzu246):

Da, pare destul de dur, insa nu s-ar prescrie daca aceste efecte ar fi frecvente. Ai grija sa nu bei de loc alcool si verifica interactia cu alte medicamente conform prospectului. Mie nu mi s-a prescris in viata mea o combinatie de doua antibiotice, probabil ca ai o infectie destul de urata.