| Ariana2400 a întrebat:

Am fost la dentist pentru o carie maricica. Nu mi-a facut anestezie pentru ca mi-a fost frica si a curat putin. Mi-a pus o plomba temporara si a zis sa revin dupa 2 sapt. Daca nu ma doare imi pune plomba definitiva si daca ma doare imi scoate nervu(ceea ce nu vreau). Cand am ajuns acasa mi-a cazut jumatate de plomba si o sa ma duc din nou cred. Cum e sa ti se scoata nervu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

O sperii aiurea @gaard_soren_1973, de obicei scoaterea nervului se face cu anestezie locala, adica o mica injectie cu ac ff subtire cu o solutie (imi scapa acum) si in cateva secunde nu vei mai simti falca.
Da, scoaterea nervului se face cu un ac dar nimic de speriat am facut atatia procedura asta si nu am murit.
Tu du-te inapoi sa iti pun alta plomba, aceea plomba provizorie contine un fel de antibiotic care sa face sa nu se infecteze canalul, este posibil ca dupa aceea sa nu ai nevoie de scoatere a nervului ci doar de plomba definitiva.
E o greseala daca nervul este afectat si se pune o plomba definitiva si apare durere, plomba definitiva se scoate cu flexul! taiand din ea.deci durerea va fi mult mai mare si mai nasol va fi daca pui plomba buna peste masea distrusa.

| Ariana2400 explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru sfaturi!

3 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Salut,nu trebuie sa iti fie frica.Mie stomatologul mi-a scos 3 nervi si procedura nu e chiar atat de groaznica.Intai ti se va pune anestezie locala, apoi va ajunge la canalul in care se afla nervul si va fi scos cu un instrument special.Nu am simtit de loc cand mi l-a scos niciodata. Dupa aceea iti va pune un fel de ace in canal.Procedura data e doar putin dureroasa, dar e o durere mica care poate fi suportata foarte usor.In final iti pune plomba temporara, si mai apoi cea permanenta.Nu e o procedura dureroasa.

| Ariana2400 explică:

E clar. Nu fac asa ceva