| porcarumadalina a întrebat:

Buna,am fost la dermatolog,si am vorbit cu el ca vreau sa imi inlatur o alunita de pe frunte, ea a zis ca se poate doar chirurgical si întîi trebuie sa fac niste analize.
Deci ce fel de analize trebuie sa fac, vreau sa stiu...si daca o sa fie vreo urmare grava daca o so inlatur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inainte, vei face niste teste de coagulare, ca sa vada medicul ca coagulezi normal si nu ai risc de sangerare. Dupa scoaterea alunitei *este singurul tratament posibil), aceasta va fi examinata microscopic de catre medicul anatomopatolog (indiferent daca dermatologul are sau nu suspiciuni privin comportamentul ei)

| minrest a răspuns:

Ce analize exact se fac nu stiu, dar stiu ca se fac pentru determinarea riscului de cancer. Si daca iti spune ca se poate indeparta fara riscuri, atunci asa e.

| CuriousStuff a răspuns:

Se face anestezie locala. Analze trebuie sa-ti faca dermatologul daca crede de cuviinta, iar alte analize daca sunt necesare o sa-ti spuna chirurgul care te opereaza. Urmari grave pot fi in orice interventie chirurgicala, nicio interventie nu e lipsita de rsicuri, riscurile sunt mici, intr-adevar, dar daca esti curioasa de ele trebuie sa stii ca e posbibil chiar sa mori dintr-o astfel de interventie (si orice alta interventie chirurgicala) si ca o sa ramai cu o cicatrice care pe urma o sa poata sau nu fi estompata cu laser.

| ee a răspuns:

Cu herba clear ai incercat?