| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am fost la medicul de familie și am luat o rețetă, este posibil sa trimit cuiva poza la rețetă și persoana respectiva sa îmi poată lua medicamentele? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Daca este reteta simpla da. Cea compensata trebuie in original la farmacie plus card de sanatate.

| floresdemayo a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu intotdeauna functionează, chiar dacă rețeta e simplă.
Eu am avut o rețetă pentru Algocalmin, produs necompensat, dar aproape orice farmacie a vrut să imi oprească rețeta. Eu nu am vrut să o dauhee hee, m-am gândit că poate mai aveam nevoie de ea...
Cu greu am găsit o farmacistă, care a eliberat, fiindcă a constatat că (totuși) am rețetă.
La naiba, să se ajungă in situatia de a-ti trebui rețetă pentru un algocalmin, care înainte era la liber... sad

| dinaprilie a răspuns (pentru floresdemayo):

Cumva, cateodata la noi e mai bine. Peste granita, Germania, Austria, Olanda e mai tragic. Cel putin pentru nevoia mea de atunci.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, deoarece ai nevoie de cardul tau de sanatate fara card nu elibereaza farmacia retete, mergi tu cu cardul si buletinul si scoti reteta, sa ai si reteta la tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva, odata ce medicatia data de medic este pe reteta, nu se poate elibera nimic fara reteta in original si cardul tau de sanatate sau buletinul tau.

Daca ai fost la medic, de ce nu te-ai oprit dupa aceea, sa-ti faci reteta la farmacie?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde. Sunt farmacii care vor să oprească rețeta medicală. Sper să ai noroc.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Da.

| GAMERQUEEN2021 a răspuns:

Da se poate, dar sa fie o persoana de incredere sa nu ia medicamentele gresie, sa nu te otreveasca

| 4ndr33y a răspuns (pentru GAMERQUEEN2021):

Sau sa ii faca farmece...