| Nana30 a întrebat:

Am fost la stomatolog si mi-a scos o masea avand o infectie,stomatologul mi-a spus ca imi trebuie aparat dentar pentru a astupa gaura maselei.Dar eu nu am probleme cu dintii,ii am drepti,normali. Aparatul dentar imi poate strica dintii,adica mi poate departa, lungi? etc. Funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă dinţii tăi nu au "defecte", atunci NU ai nevoie de nici un aparat dentar!

"Scuza" cu aparatul dentar "pentru a astupa gaura maselei" este DOAR pentru ca medicul respectiv să facă ceva bani în plus!

Chiar dacă pui aparat dentar NU ţi se "strică" dinţii, NU se depărtează/lungesc, etc. - dacă este "reglat" corect!

Dar, NU ai nevoie de aparat dacă dinţii sunt drepţi şi nu ai "distanţe" între ei!

Pentru acea "gaură" rămasă în urma extracţiei măselei respective se poate pune o măsea "falsă"/implant dentar ( când îţi permiţi financiar )...

Toate cele bune.