| ᴥʙɛʙɛᴌᴜṣḁᴥ a întrebat:

am fost la un medic acum 2 zile in legatura cu mana deoarece aveam un fel de os iesit in afara si ma durea. acolo am aflat ca am un chist la mana si daca nu trece cu ghipsul trebuie operat. intrebarea mea este : operatia este usoara? cat costa o operatie si daca va recidiva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca ai un chist sinovial pe tendon ca efect al unei degenerari a tecii tendonului( vezi ce scrie in diagnostic!). Daca ai un astfel de chist la incheietura mainii, ar trebui sa stii ca acestea pot recidiva(la acelasi tendon sau la altul ). Operatiile se fac in clinici de chirurgie plastica si reparatorie( ei sunt cei care se ocupa actualmente de chirurgia mainii ). Nu stiu cat costa o operatie dar, ceea ce trebuie sa stii legat de operatie este ca nu este imperativa si nici urgenta. Numai bine!

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

La asta un raspuns corect doar medicul care te-a consultat iti poate da raspuns si chirurgul in caz ca vei ajunge sub cutit ( depinde de chist ca marime continut, localizare exacta )