| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,am fost la un psihoterapeut, mi-a adresat niște întrebări și atat. A zis ca nu trebuie sa beau pastile.Nu am rămas deloc mulțumită dea ea. Azi o sa ma duc la un psihiatru.Sunt destul de trista.Nu am crezut ca o sa ajung vreodată in asa situație de la vârsta asta.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Da,de fapt partea asta a fost cea mai grea pentru mine, ani de zile am dormit 4 ore pe noapte sau mai putin,( si nu mi s-a parut ca e ceva anormal,nu constientizam)mai ales in perioada liceului,bine,eu consumasem si niste substante interzise si impreuna cu insomnia si-au pus amprenta in timp asupra mea, ajunsesem ca un zombie laughing
La un moment dat organismul oboseste si incepi sa nu mai functionezi normal,creierul incepe sa nu mai raspunda la comenzi, lucruri simple devin foarte dificil de executat, devii agitat si irascibil si nu stii de ce, te certi cu cei din jur, te enervezi din lucruri neimportante.Am avut o perioada lunga in care nici nu mai voiam sa dorm, o faceam ca trebuie, dormeam cand ziua, cand noaptea, pentru ca atunci cand dormeam aveam cosmaruri.De la insomnii am experimentat si sleep paralysis de cel putin 7-8 ori in viata asta,vise lucide si e cumplit.
Trebuie sa iti pui la punct toata viata,deci tot, alimentatia, sportul, odihna sunt foarte importante, trebuie sa iti faci o rutina si ai sa vezi ca lucrurile o sa se schimbe si o sa ai control asupra vietii tale.Ideea principala este sa iti ocupi mintea in timpul zilei cu diverse activitati si sa faci si miscare ca sa obosesti sa poti dormi noaptea.In plus elimina cafeaua sau ciocolata sau alimente care iti dau energie cu cateva ore inainte de culcare.
Crede-ma ca se poate.Am trecut prin asta si se poate scapa de boala asta numita insomnie.

55 răspunsuri:
| BlackMillFan a răspuns:

De ce ti-a zis sa mergi la psihiatru?

| Adry05 a răspuns:

Păi probabil consideră că ce ai se poate trata prin terapie și nu pe cale medicamentoasă, care e problema?!

| Adry05 a răspuns (pentru BlackMillFan):

Nu cred că i-a zis din ce înțeleg, se duce de capu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ți rezolva nimeni problemele peste noapte, oriunde te-ai duce.

| aimullah123 a răspuns:

Buna!
In primul rand ma bucur ca ai reusit sa iei decizia de a merge la un specialist.
Daca nu ai fost multumita de acel psihoterapeut inseamna ca trebuie sa-l schimbi big grin
E foarte bine ca mergi la psihiatru pentru ca o sa iti dea niste medicamente care te vor face sa te simti mai bine big grin
Si e normal sa mergi de la varsta asta la psihiatru cand ai astfel de probleme. Adolescentii sunt cei mai predispusi sa faca anxietate sau depresie.
Psihoterapeutul asta la care ai fost e barbat sau femeie?

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru aimullah123):

A zis ca nu a fost multumita de ea mai citeste o data ce a scris laughing

Paii crede ma altii au alte boli si mai grave la varsta ta sau mai mici asa ca capul sus big grin

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Mergi la un psiholog cognitivist. Iti va spune niste lucruri foarte utile care te vor ajuta sa iti schimbi gandirea. Te rog, ai incredere in tine! Daca vrei sa mai discutam, te pot ajuta eu cu niste sfaturi. Da-mi un mesaj privat si discutam pe Messenger, daca vrei. Nu cred ca este cazul sa iei pastile, mai ales ca pot da stari de suicid in unele situatii. Tot cu un psiholog trebuie sa vorbesti. Fruntea sus! happy

| sierra1 a răspuns (pentru aimullah123):

"| aimullah123 a răspuns: E foarte bine ca mergi la psihiatru pentru ca o sa iti dea niste medicamente care te vor face sa te simti mai bine "

aleluia!

| Andreeaioan115 explică (pentru sierra1):

Eu vreau sa dorm bine noptile.Azi am dormit foarte rau.

| morfeo a răspuns:

Totul pleaca de la cap.

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Crede mă e grav sa nu poți dormi noptile și să știi că îți scurtezi viata.

| sierra1 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

"vreau sa dorm bine noptile"

acum e momentul

https://www.dormeo.ro/saltea-dormeo-platinum-deluxe-mattress

au reduceri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! n primul rînd nu am inteles după vizita pe care tu ai facut o la psihoterapeut, el ti a dat trimitere catre medicul psihiatru? Sau tu doresti sa mergi si la psihiatrie pentru o alta părere. Poate doamna doctor psihoterapeut nu consideră ca trebuie tratament medicamentos la problema ta, adica aceea referitoare la insomnie ca stim ca aceasta este problema cu care tu te confrunti, decizia de a merge la psihiatriu este decizia ta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Încearca melatonina sunt pastile care induc somnul.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da este decizia mea.Intelege ma numai pot sa pierd atâtea nopți.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Că nu dormi nopțile nu e motiv să te duci la psihiatru să iei pastile. De la atâta izolat în casă nu mai facem efort și e normal că nu mai ești obosită. Iar dacă ai alte probleme care îți provoacă stres din cauza căruia nu poți dormi nu pastilele sunt soluția ci rezolvarea acelor soluții lucru ce în mare parte se face prin terapie.

| Andreeaioan115 explică (pentru Adry05):

Dacă o sa fac sport, o sa încerc sa evit stresul si o sa fac terapie am șanse sa scap de insomnii? Totuși 3 luni cu insomnii nu e chiar ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Te fac olae, ăștia vorbesc aiurea sa nu adoarmă mai ales antidepresivele și anxioliticele toate anxioliticele au efect advers anxietate sau simptome ale anxietății și antidepresivele sunt frecție de picior, au o serie de efecte secundare luate pe termen îndelungat suntem în anul 2020 și psihiatrii nu sunt în stare sa vindece o depresie cu pastilele lor cu zahar ce sa mai vorbim de boli psihice mult mai grave medicina bolilor mintale nu a evoluat deloc e grav, te ajuta puțin pastilele cât le iei după simptomele iar reapar după întrerupere chiar mai rău decât înainte de a le lua. Ea are o probleme interioara ce o apasa și de acolo și insomnia mai mult ca sigur nu e deloc mulțumită cu ea însăși + ipohondria probabil cauzata de frici nejustificate, imaginare, fictive.
Pe mine m-a ajutat în depresie mai mult bilobil decât antidepresivele am scăpat aproape complet de depresie după am avut o cearta și iar o revenit fiindcă am o vulnerabilitate genetica pentru vulnerabilitate genetica nu se dau pastile ei tratează efectul de fapt calmează ca nici nu se numește tratament ceva ce nu poate vindeca doar calma pe termenul cât le iei. Copila asta scumpa o luat problemele mult prea în serios ceea ce nu era cazul își făcea de exemplu tot felul de scenarii ca va fi operata de fiere ca ii e frica de operație și uite ca nu s-a întâmplat.nu o fost operata asa i sa și declanșat anxietatea din cauza fricilor ireale, imaginare asa la orice problema din țânțar face armăsar gândire tipic anxioasa, ipohondrica asa eram și eu dar am scăpat am dat de o retardata medic dermatolog care mi o pus un diagnosticat ce m-a dat peste cap fără sa ma întrebe ce simptome prezint am dat și 400 de lei pe analize aiurea ea dacă o sa primească un diagnostic greșit pus de la un psihiatru o sa o dărâme psihic. Am primit și eu câteva ce nu aveau nici o legătură cu ce aveam eu din nou nu ma întrebat ce simptome am cum ma simt deși era absolut necesar sunt praf foarte mulți medici din România la unii pentru anxietate i se dau pastile pentru psihoze boli grave îți dai seama le f. U. T. E toata mintea trebui sa ai mare grija cu astfel de doctori de umpluturi.

| Andreeaioan115 explică (pentru Adry05):

Eu încet sa nu fiu stresată și oricum nu îmi vine somnul.Nu știu care este cauza.

| AdelinaC a răspuns:

Mai bine spune ce problema ai poate te ajutam si nu vei mai avea starea de tristete. Pastilele de somn sunt cam toxice pentru creier si nu sunt bune deloc pe termen lung

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că lu întrebătoarea voiai să-i răspunzi așa detaliat, nu mie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Te inteleg.

| mihai69 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

E foarte posibil să te ajute mai mult decât niște nemernice de pastile.
Antianxiliticele de lasă fără personalitate, fără viață, devii doar o „legumă" umblătoare. Dacă asta vrei să ajungi, mergi la psihiatri.
Dacă nu, fă efort, dietă sănătoasă, exerciții de concentrare (gen yoga) și n-ar fi rău să mergi la alt psiholog dacă primul nu te-a ajutat. Bine, e drept că nu se fac minuni de la prima vizită - dar în ceea ce privește relația pacient-psiholog, aceasta trebuie să se bazeze pe încredere. Și e clar că la voi puntea nu s-a întins între tine și prima specialistă. Dar e bine să mai încerci.

| Andreeaioan115 explică (pentru mihai69):

Crezi ca am șanse sa îmi revină somnul și fără pastile? Dorm foarte putin, doar 4 ore cu întreruperi. Insomnia îmi scurtează viata, nu o sa ajung nici măcar la 30 de ani. Daca am aceasta insomnie fără o cauza anume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Și ei și unui utilizator da ne ignoram dar și altora care suferă de anxietate

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, ignoratul suferă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Celui ce i ai spus tu aleluia laughing deși o citit întrebarea el întreabă ce este bărbat sau femeie laughing deși era clar în întrebarea utilizatorului ca e vorba de o femeie. Mai sunt și alți deștepți care cred ca pastilele pot vindeca boli psihice.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"mi-a adresat niște întrebări și atat. A zis ca nu trebuie sa beau pastile"

e clar, nu e cazul, n-are nici pe dreak

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Sport faci? fă-i minim 30-40 de minute pe zi, nu mai sta prea mult cu ochii în ecrane, fii activă și intelectual (teme, citit, documentare, învățat), bea înainte de culcare ceai de tei, mușețel, lavandă sau sunt unele cu mix de plante pentru somn, citește înainte de culcare în loc de tv/telefon/laptop. Poate stresu ăsta ți-l induci și singură că nu dormi, mai e și situația care e. Evită șitirile, află doar când e vorba de ceva important cum ar fi o măsură nouă luată, de restul de paranoee și urlat în staânga și-n dreapta ce nasol e să te ferești. Vorbește cu-n psiholog în online și descarcă-te de ce-ai pe suflet. cu pastile, cum s-a zis, ajungi doar o legumă umblătoare