| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Buna. Am fost la urolog azi. Sunt sigur ca am hipersensibilitate in gland, cu o posibila fimoza foarte lejera. Doctorul m-a luat in deradere, spunand ca e totul ok si cred ca mi-a prescris ceva doar sa fie. O crema si o lotiune (calmanta, dar vaginala). Cum sa aplic lotiunea daca problema mea e la gland? Nu mi-a zis absolut nimic despre asta, ci doar sa pun crema pe gland. O folosesc ca gel de dus in zona afectata sau direct pe gland? Lotiune Lactacyd.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Stai calm! Daca ti-a recomandat emulsia/lotiunea (nu gelul de dus), este pentru ca tu sa te dai cu ea dupa ce exersezi decalotarea, sau chiar si in timpul exercitiului.
Banuiesc nu este de operat si se poate rezolva prin exercitiu, acasa, insa este important sa hidratezi inainte si dupa.

Ar fi putut sa iti zica sa folosesti orice crema, dar a recomandat-o pe aceasta deoarece este destinata zonei intime, care este mai sensibila, are un pH de care trebuie sa avem grija etc. Faptul ca este pentru femei, nu inseamna ca te-a luat in deradere, ci ca pur si simplu este mai buna decat celelalte creme obisnuite si barbatii o pot aplica foarte bine.
In acelasi context, poti folosi si gelul de la aceeasi marca, pentu igiena personala, astfel incat sa iti poti spala glandul reducand putin hipersensibilitatea de care spui si permitandu-ti sa ai o igiena corecta pentru a evita infectiile.

Decalotarea o poti incerca acasa, in fiecare zi cate putin, progresand zilnic, aplicand lotiunea respectiva.

Cat despre hipersensibilitate, probabil a zambit (imi pare rau daca te-a deranjat, dar unii medici sunt atat de relaxati si obisnuiti cu ceea ce fac incat nu se gandesc ca o astfel de reactie ar putea cauza disconfort psihologic) deoarece, in primul rand, este firesc ca glandul sa aiba o anumita sensibilitate, asta fiind important in viata sexuala, insa sensibilitatea excesiva apare la un numar mai mic de barbati, dar nu reprezinta o problema in sine deoarece, in cazul majoritatii, aceasta se reduce si se regleaza de la sine cu timpul, cu cat acumulezi mai multa experienta sexuala.
In plus, poate fi vorba si de o usoara inflamatie din cauza faptului ca nu iti decalotezi complet penisul astfel incat sa elimini smegma atunci cand te speli.De aceea este important sa exersezi decalotarea si sa folosesti produse prietenoase, cum sunt cele din gama Lactacyd pentru a iti face igiena (gel intim) si pentru a hidrata pielea pentru a obtine o decalotare cat mai usoara (lotiunea).

Numai bine!

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

In timpul dusului nu l am decalotat niciodata, ci doar recent cand am inceput sa cred ca e chiar o problema. M-am gandit si eu ca ar putea fi de la faptul ca a fost mereu ascuns, dar durerea e asa intensa ca am crezut ca e o problema.

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Pot fi factori combinati: o sensibilitate crescuta care se va normaliza cu activitatea sexuala constanta si o inflamatie produsa de faptul ca in tot acest timp, igiena nu a fost facuta in mod corect din cauza faptului ca nu a fost incercata o decalotare.Sigur, nu trebuie sa fortezi si sa vrei sa o faci din prima, ci treptat, in fiecare zi putin mai mult, atat la dus cat si dupa dus, caz in care vei aplica lotiunea respectiva pentru hidratare.

Nidoflor este o crema cu antibiotice si corticosteroizi pentru infectii, in general fungice, dar si bacteriene, deci daca ti-a fost prescrisa, clar exista o infectie din cauza faptului ca igiena nu a putut fi facuta corespunzator pana acum.
Aceste infectii cresc sensibilitatea si disconfortul, iar tratamentul trebuie combinat cu o igiena corecta, deoarece numai tratamentul cu erori de igiena nu va ajuta, infectia putand sa reapara foarte usor.

Nu stiu daca ti s-a spus, dar se recomanda sa iti faci igiena de doua ori pe zi, in cazul tau, cu incercari repetate de decalotare, ulterior cu aplicarea de Nidoflor.
Banuiesc ca lotiunea Lactacyd ti-a fost recomandata pentru hidratare din doua motive:1.Nidoflor are tendinta de a usca pielea si 2.pentru a usura exercitarea decalotarii.
Dar fii atent daca este lotiune si nu gel intim, cel din urma fiind ca un gel de dus pentru zona intima.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Deci sa inteleg ca trebuie spalata zona, prin dus care include decalotare completa ca apa sa patrunda de a lungul glandului cat si sub el, iar dupa asta sa folosesc nidoflor? Lotiunea in timpul dusului sau dupa nidoflor? Si cum aplic nidoflorul? Eu personal pun putin direct din tub pe gland pentru ca nu pot sa ating glandul, decalotand pentru a ma asigura ca ajunge pe tot glandul. Dar mi s-a spus ca trebuie uns pe zona afectata, deci intins cu degetul, dar cum sa fac asta in conditiile in care corpul nu ma lasa nici sa ating usor zona aia?

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Igiena penisului se face decalotand si spaland glandul. Daca acest lucru nu se face, apar infectiile.
Eu nu stiu daca recomandarea medicului a fost GEL INTIM LACTACYD sau EMULSIE LACTACYD.Sunt lucruri diferite.In orice caz, le poti folosi pe ambele.Gelul intim este pentru a spala penisul, inclusiv glandul, iar emulsia ar fi pentru hidratare, atunci cand incerci decalotarea in timp ce esti in camera ta, de exemplu.

Nidoflor nu se aplica direct din tub, la fel ca si celelalte unguente de acelasi gen deoarece se evita atingerea tubului direct de zona afectata pentru a evita reinfectarea.

Faci dus, dimineata si sera, incercand decalotarea si spaland glandul cu gelul intim Lactacyd. Daca nu poti decalota complet din prima, nu e panica.Atat cat poti, incercand putin mai mult in fiecare zi. Dupa dus, aplica Nidoflor, luand cu degetul curat din tub si aplicand pe gland. Evita sa atingi tubul din nou cu acelasi deget. Daca ai posibilitatea (macar seara), ramai dezbracat macar jumatate de ora.In rest, foloseste lenjerie intima din bumbac si haine lejere.

In cazul in care este adevarat ca ti s-a recomandat si emulsia Lactacyd, pe aceasta o vei folosi cu rol de hidratare, macar o data pe zi pe perioada tratamentului cu Nidoflor si chiar si cateva zile dupa.In plus, atunci cand vei exercita decalotarea in camera ta, folosesti emulsia pentru a usura procesul.

Chiar daca este atat de sensibil, va trebui sa te straduiesti sa iti speli glandul si sa il dai cu crema.Pe masura ce avansezi cu tratamentul si antrenamentele, normal ar fi ca aceasta hipersensibilitate sa se amelioreze.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Decalotarea in stare flaccida e foarte usoara, total completa, fara nicio problema. Dar chiar nu pot sa aplic cu degetul, durerea e insuportabila. Asa urata incat trebuie sa ma pregatesc ca sa pot atinge odata, stau si mi-e greu cu o atingere de o secunda. Nu aplic de pe tub, nu ating tubul, ci strang tubul incat sa iasa un bob de crema, acesta pica singur pe gland si de acolo il las sa se intinda singur prin decalotare frecventa, altfel mi-e total imposibil. Oricat as vrea, nu pot sa il ating cu nimic, absolut nimic. Orice obiect fizic e dureros, durerea fiind FOARTE USOR ameliorata daca atat glandul cat si degetul sunt foarte ude, dar tot ma doare foarte tare si abia pot atinge, nici nu mai zic de o posibila ungere.

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Daca decalotarea in stare fleasca este posibila fara probleme, atunci nu inteleg de ce nu ai spalat penisul in mod corect pana acum.Nu de alta, dar ai fi evitat astfel de probleme.Acum trebuie sa te straduiesti sa faci in asa fel incat sa te speli bine si sa aplici crema cat mai uniform.Inteleg ca senzatia este dureroasa, insa daca nu speli bine, degeaba aplici tratamentul.Problema va reveni.Trebuie sa faci un efort si sa speli bine glandul, cu penisul decalotat. Poate ca in prima zi nu vei reusi 100%, dar incearca sa progresezi de fiecare data cand faci dus.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Nu am crezut niciodata ca trebuie spalat, nu mi s-a spus niciodata. In general a fost mereu curat, dar nu l am spalat eu. Am inceput eu acum recent sa o fac. Dar chiar nu pot sa aplic tratamentul asa, e ca si cum ating carne vie. Nu pot, mai degraba nu o fac decat sa trec prin durerea asta, nu o suport

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Aplica Nidoflor asa cum poti momentan, pana se mai amelioreaza, dar incearca sa speli cat de bine poti glandul.La inceput poate ca nu vei reusi asa de bine, dar in cateva zile vei reusi din ce in ce mai bine.
Fara igiena corespunzatoare, situatia se va inrautati.Din pacate, este ca si cum ar fi carne vie din moment ce exista o infectie de mult timp, dar cu cat vei avansa mai mult in ceea ce priveste igiena si tratamentul, cu atat va fi mai usor, iar penisul tau isi va reveni mai mult.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

La dus doar il decalotez cat de bine pot si las apa sa curga peste el, practic acoperind orice zona, e ok asa?

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Poti face asta in prima zi, chiar a doua pana te mai obisnuiesti, dar trebuie sa speli si cu sapun.De aceea ai putea folosi gelul intim, chiar daca in principiu este pentru femei, dar este mult mai bland si iti va fi mai usor.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Pai se simte la fel ca prima data senzatia de apa sau orice pe gland. Dar pot pune lotiunea pe gland si sub el si prin decalotare sa fac ca lotiunea sa ajunga peste tot momentan, nu?

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Poti aplica Nidoflor cum poti in primele zile, pana te mai obisnuiesti, dar trebuie sa te speli.Nu numai cu apa, ci si cu gel, dar foloseste gel intim feminin pentru ca este mai bland.Tu cand te speli pe maini, pe picioare, pe dinti, pe corp, pe cap etc. nu te speli numai cu apa.Folosesti si alt produs care sa curete.Acea infectie s-a facut pentru ca nu ai spalat deloc.Ok, poate ca esti mai mic, nimeni nu ti-a explicat.Sa zicem...Dar acum stii, asa ca spala-te cu apa si cu gel intim (nu sapun normal, nu gel de dus sau sampon pentru ca e posibil sa usture. Spala cu gel intim de la Lactacyd, sau poate fi si altul.Sa fie, insa, gel intim).
Daca nu, situatia o sa fie din ce in ce mai rea daca nu incepi sa te speli bine.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Am inceput sa fac exact asa, facand mai intai dus in zona aia, dupa care asteptand pana glandul e uscat si am aplicat nidoflor asa. Am reusit sa aplic oarecum cu degetul, intr-un fel sa intind, dar senzatia era atat de nasoala incat m-am oprit pentru ca nu mai puteam. E ok daca aplic doar pe pielea de sub gland si odata pusa peste gland sa il acopere cu crema? Mi-au ramas bucati de crema peste noapte pe gland si nu stiu cat de bine e

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Nu e ceva rau ca ramane, dar ideal ar fi sa acoperi toata suprafata cu o pelicula subtire, insa este normal ca a doua zi sa observi astfel de resturi.Dar nu e nimic, dimineata te speli bine si repeti procesul.Seara la fel, te speli si te dai cu crema.O sa vezi ca o sa ineceapa sa fie mai bine peste cateva zile.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Am inceput sa pun pe pielea de sub gland, astfel incat sa acopere glandul cu un strat mult mai subtire de crema fara sa ating. Intr-adevar, acum sub gland ramane doar o senzatie usor neplacuta, dar am putut intinde crema cu usurinta. Pe gland am intins foarte putin, dar a fost mult mai usor. Nu stiu daca e de la lactacyd sau nu, dar incep sa simt ca e mai usoara senzatia. Il si tin decalotat cat de des pot ca sa se usuce si astfel sa scad din sensibilitate.

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Super! In cateva zile, o sa vezi cat de usor ti se va parea.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Totusi crema o tin pana la urmatoarea aplicare sau dupa cateva ore spal zona ca sa se duca partile de crema care raman? Dupa fiecare aplicare se aduna crema care nu este absorbita si doar sta acolo, de multe ori uscandu-se asa (asa a fost peste noapte si asa a fost si dupa ultima aplicare)

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Lasi asa pana la urmatoarea spalare. Oricum o faci de doua ori pe zi, deci este ok.Asta este si ideea, sa poata actiona pe acea zona.

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Direct.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Imi pare rau ca ai avut o astfel de experienta si nu esti singur...Cu totii avem parte la un moment dat in viata de cel putin una bucata situatie de deradere sau nepasare cu un medic.

Ai posibilitatea sa mai mergi la un alt medic? Poate chiar si din alt oras? Pentru o parere in plus, o comunicare mai eficienta si cu o posibilitate de a fi analizat de un medic care isi onoreaza meseria asa cum ar trebui si ii pasa de pacientii sai?

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Sophieka):

Prefer sa aplic intai tratamentul prescris de el, dar chiar nu stiu cum. Cum sa aplic o lotiune pentru vagin din moment ce sunt baiat? Efectul este intr adevar calmant, dar cum? Cealalta crema pare a fi buna, am cautat si trateaza intr adevar hipersensibilitatea. Dar chiar m-a deranjat cum s-a comportat.

| Sophieka a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

As vrea sa cred ca ti-a prescris acest tratament, cu toate ca se mentioneaza ca este pentru partea feminina, fiindca are rezultate si pe barbati.

Stii, sunt pastile de oameni care se dau la animale, catei, pisici, animale de la tara etc, ca sa ii faca bine si s-ar putea sa existe si vice versa... Tin minte ca in urma cu cativa ani, inainte sa stim noi de existenta lui Covid, am distribuit o postare cu un porumbel si o fiola de tablete care se expunea public fiind bun pentru a elimina 100% boala covid din pasari. S-a readus aminte de acestea si sunt oameni care au cautat pastilele din postare in farmacii veterinare pentru a consuma ei insusi.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Sophieka):

Inteleg, dar cum aplic lotiunea? Nu scrie nimic pe cutie nici pe internet.

| Sophieka a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Lotiune Lactacyd nu e suficient. As vrea sa stiu exact produsul pe care il ai. Din ce am cautat pe net, cel mai probabil este de folosit ca gel de dus!

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Sophieka):

Nidoflor e crema de trebuie sa o aplic direct pe gland

| Sophieka a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Si eu am spus de lotiune... Care e pe post de gel de dus pentru partea intima.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Sophieka):

Https://www.lactacydromania.ro/......-calmanta/

Cum folosesc ca gel de dus daca problema e doar la gland? Nu pot atinge cu absolut nimic glandul, deci nu pot aplica pe gland cu mana ca un gel normal, iar daca pun pe langa nu cred ca are efect

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Mergi inapoi la medic si intreaba l, sau mergi la alt medic degeaba ne intrebi pe noi daca nici ei ca medici nu stiu nimic.

| Sophieka a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Produsul asta il aplici, intr-o cantitate mica, asa cum poti, dupa ce te-ai spalat si esti uscat (adica nu mai esti ud de la apa).

Eu ti-am dat niste raspunsuri, nu am ce sa iti fac mai mult.Ti-am spus sa mai mergi la alt medic daca nu e in regula medicul asta.