| cristinabiancadenisa a întrebat:

Am herpesul de 4 zile si doar azi am inceput sa folosesc crema Acylovir. Aveam cojba dar acum nu mai e, e ca si un fel de pielita moale, alba si ma intrebam daca dispare pana maine seara?! Sau daca as putea sa o dau jos. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Vindecarea herpesului dureaza intre 7 si 14 zile. Acyclovirul grabea vindecarea daca incepeai sa il folosesti cand inca nu aparuse eruptia si aveai doar o usoara senzatie de arsura. Tine minte acea senzatie si cand mai apare sa dai cu Acyclovir. Nu rupe coaja pentru ca nu grabesti vindecarea si poti ramane si cu o mica cicatrice.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate herpesul trece prin niste etape până nu apare coajă și nu cade singura nici o șansă.
Îl poți ascunde cu fond de ten și concealer.

| BigBadWolff a răspuns:

Ai la farmacie niste plasturi pentru herpes ce te pote ajuta sa vindece mai usor si sal ascunda in acelasi timp