| anonim_4396 a întrebat:

Am intrerupt administrarea anticonceptionalelor in data de 21 iunie (atunci am terminat folia si am decis sa nu mai iau), iar in 24 iunie a aparut menstruatia si a durat pana in data de 28. Ar fi trebuit sa imi vina ieri. insa nu a venit. Am avut pana ieri dureri de burta si crampe. insa nimic. Am avut o relatie sexuala in 11 iulie, dat a fost protejata si nu au avut loc incidente. Intarzie din cauza dereglarii datorate intreruperii anticonceptionalelor? Alte motive? Astept raspunsuri. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai reţin motivul pentru care ai luat AC.
Dacă a fost pentru un chist ovarian/ovare polichistice, atunci este POSIBIL ca afecţiunea să RECIDIVEZE!

Deci, întârzierea menstrei se poate datora unui chist ovarian/ovar polichistic.

Chiar dacă ai făcut ecografie în aprilie, este POSIBIL ca, în aceste 3 luni, să apară un chist...

TREBUIE să faci ACUM o ecografie vaginală/ovariană!

TOTUŞI, întârzierea menstrei se poate datora şi faptului că ai întrerupt administrarea AC!

Oricum, îţi RECOMAND un control ginecologic ( preventiv )!

Toate cele bune.

| grab a răspuns:

Nu putem sa stim exact, de aceea e bine sa le intrerupi si sa le reiei doar sub indrumare medicala de specialitate!

Sanatate!

| oannaroman a răspuns:

Nu cred ca e din cauza intreruperii. Si eu am patit acelasi lucru ca si tine. Ar trebuie sa mergi sa vizitezi un ginecolog, eu am fost si a descoperit ca am chist happy, iar daca si tu ai nu e bine sa il lasi mult timp netratat happy

| Privacy a răspuns (pentru oannaroman):

Am facut un ecograf in aprilie si nu aveam niciun chist.