| Violetasj a întrebat:

Buna
Am luat o pastilă de tagremin (biseptol) si alaptez
Poate afecta bebelusul cumva?
Am răcit...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ella_Elena_1996_IJQw a răspuns:

Inainte de a lua orice fel de pastila intreaba medicul de familie. Mare grija bebelusii sunt foarte sensibili la substantele din medicamente. Sau macar citeste cu atentie prospectul si vezi din ce este facuta pastila si daca ceva din compozitia ei ii face rau micutului. Bea multe ceaiuri cu lamie si putin ghimbir, evita pastilele.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Biseptolul e antibiotic. Degeaba iei o singura pastila; ala se ia o pastila la 8 ore. Chiar nu avea prospect medicamentul ala?
Cand esti insarcinata sau alaptezi, citesti de zece ori prospectul pana sa iei pastila. Chiar si la aspirina, in pana mea.

| Violetasj explică (pentru ardnaxur1961):

Din fericire nu s ă intamplat nimic rau si Slava Cerului mi-a trecut răceala pfiuu
Stiu ca am voie doar paracetamol da la momentul ala aveam orice alt fel de pastile numai paracetamol nu
Merci oricum

| ALGator a răspuns:

Citește în prospect dacă îl ai la îndemâna. În prospect scrie ca e contraindicat la alăptare. Vorbește cu doctorul (pediatru). Dacă nu ai o bacterie, probabil că nici pe tine nu te ajută biseptolul.
http://www.paginafarmacistilor.ro/medicamente/prospect-biseptol-239/

| Violetasj explică (pentru ALGator):

Multumesc
Nu s ă întâmplat nimic rau
Bebelusul are 11 luni e marisor nu depinde in totalitate de laptele meu
Adică consuma mancare