| Resabsbsnan a întrebat:

Buna, am mers la dentist in August sa scap de o carie care ajunsese pana in nerv și ma durea extrem de tare,am făcut prima parte apoi trebuia sa merg sa curețe canalul și sa scoate nervlu dar de frica nu m-am prezentat, in prezent caria mi-a gaurit dintele și mai am doar jumate, am abces deasupra iar cerul gurii e galben și puțin inflamat, iar la dentist pot ajunge de abia peste o săptămâna, cât de grav este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte grav, fiindca infectia poate sa urce la sinus sau chiar la creier.

| sierra1 a răspuns:

" Caria mi ingaurit dintele...cât de grav este?"

tot la medicul de care ai fugit, ai răspunsul

| dullcat a răspuns:

La prima vedere, probabil nu poate fi mai grav de atat, fiindca daca trebuia sa iti scoata nervul, inseamna ca era deja mort, iar maseaua compromisa. Totusi, daca ai infectii nu e deloc ok, mai ales ca se pot raspandi asupra altor zone din corp, prima vizata fiind capul. Nu vreau sa te alarmez, deci mergi macar la farmacie, explica situatia si vezi ce sfaturi si medicament primesti.Ar trebui sa te ajute macar putin, pana cand ajungi la dentist peste o saptamana.