| georgianaanonim1 a întrebat:

Am miros vaginal urat. Am avut un timp in care urinam des dar nu tin minte daca mirosul il am dupa sau inainte.
Momentan vreau sa incerc remedii naturiste. Nu am mancarimi usturimi sau altele. Daca nu stiti un raspuns va rog sa sariti intrebarea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mirosul urat este cauzat de o infectie bacteriana si/sau de ciuperca.
Nu prea se poate remedia naturist, este nevoie de un tratament medical destul de indelungat.
Mergi la un ginecolog, sa-ti prescrie tratamentul necesar!

| romeo78 a răspuns:

Da, trebuie mers la ginecolog, dar mirosul neplăcut, mai poate avea ca cauză principală o funcționare proastă a rinichilor și sistemului digestiv datorită unei alimentații incorecte și stresului.
A nu se uita că uretra, vaginul, anusul reprezintă părți anatomice ale organismului uman prin intermediul cărora se elimină resturile alimentare, toxinele din organism. Iar, dacă organismul funcționează prost, automat apar aceste mirosuri neplăcute.
De aceea, există obiceiul postului alimentar, curelor de detoxificare.
Un control medical, analize medicale complete, nu doar ginecologice, vor arăta cauza mirosului neplăcut!
Sănătate!

| alina2k18 a răspuns:

De ce ai incerca ''remedii naturiste'' care nu au studii stiintifice ca ar fi eficiente? Se foloseau in 1550 pentru ca nu exista altceva si nu inseamna ca vindecau ceva.
Nu trebuie sa ai mancarimi sau usturimi ca sa ai o anumita ciuperca sau bacterie care netratata ghici la ce duce.
In rest din partea mea poti sa-ti introduci in vagin orice planta vrei tu.

| Alexandrionelu a răspuns:

Conopida sau varza. Recomandat e sa o pui întreaga.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Mie mi-a recomandat dr ginecolog sa consum lapte fermentat cat mai des posibil pentru a mentine flora vaginala sănătoasă

| randomdata a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Sunt mirosuri naturale pe care o femeie le are, si sunt mirosuri pe daca le ai trebuie sa mergi la gineco. gen daca e foarte fisshy s-au gen a transpiratie te duci la gineco daca e asa mai amar, metalic probabil nu e nimic. Dar totusi tot e bine sa dai o tura la gineco nu te omoara

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru randomdata):

Si de ce imi spui mie asta :?

| randomdata a răspuns:

Cel mai probabil e o bacterie s-au ceva. Iti spun si tie cum le spun la toate prietenele mele. Mergeti la gineco periodic ffs. E important pentru voi, si nu e rusine ca si noi barbatii dam ture la urologie stati linistite