| bernylory a întrebat:

Am nascut acum 1 luna, o fetita, in primele 2 zile nu am avut lactatie[fiind obosita si faptul ca refuzam sa mananc nu mi-a venit laptele]fetita primea un supliment de lapte praf de 20-30 ml, asta in cazul in care era alaptata la san si nu se satura se completa cu acel lapte praf, cum eu nu alaptam nu aveam ce sa-i dau decat acei 20-30 ml, iar ea in acele 2 zile a scazut in greutate mai mult decat trebuia, ia tot timpul plangea de foame, am rugat o asistenta sa-i aduca mai mult lapte praf, iar ea m-a sfatuit sa o dau la san la o mama pentru ca laptele de mama e mai bun decat laptele praf, dar sa afle doctora ca am dat fetita.Am dat fetita doer intr-o seara cand plangea de foame f tare si am dat-o in acea seara doar de 2 ori, dar era constienta de faptul ca nu e bine ce fac, dar saracuta era lesinata de foame.Acum m-am interesat si am aflat ca am facut o mare greseala pe care o regret enorm si ma caiesc, am aflat ca prin laptele de mama se transmit virusii hepatitei b sau c, eu cand eram gravida mi-am facut analizele pentru linistea mea, dar poate ca acea mama nu le-a facut.Analizele obligatorii si gratuite sunt doar pentru hiv si sifilis[vdrl]dar pentru hepatite sunt obtionale si se platesc, eu una le-am facut, dar nu toata lumea le face si nu toata lumea stie daca are sau nu hepatita, chiar daca acea femeie a nascut normal si alapta, e posibil sa fi avut hepatita si sa nu stie, de asta imi e cel mai teama.Chiar daca fetita a fost vaccinata, vacinul nu o protejeaza, devine imuna abia la al 3 -lea vaccin, cel de la 6 luni[primul il face la nastere, la 2 luni si 6 luni]iar daca o fi luat virusul ce am de facut? n stiu nici cand se vede virusul la analize, poate ca acum este nedetectabil.SOTUL cand a aflat m-a certat si imi reproseaza tot timpul ca am fost inconstienta, ca am facut atatea analize degeaba pana la urma si ca nu trebuia sa fac asa ceva pentru ca nu cunosteam acea persoana si cine stie ce boli o fi avut! m-am gandit sa-i spunem pediatrei sau dr de familie, dar probabil vor crede ca am luat-o razna, iar ca sa-i fac analize la sange poate ca este prea micuta pentru asa ceva si ca sa merg cu ea la un cabinet particular pentru proba de sange ...probabil ca toata lumea va zice ca exagerez, dar nu pot sta cu mainile in san pentru ca am aflat ca la copii daca nu se stie de virus in cele din urma fac ciroza.DOAMNE fereste! ajutati-ma cu un sfat. ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil fetita e OK. Dar pentru linistea ta, du-o la pediatru si spune-i ce s-a intamplat. Va sti ce sa te sfatuiasca.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai fi așa de temătoare.
Mergi cu fetița la medicul pediatru și îi povestești ce s-a întâmplat ca apoi să ia o decizie.
Sănătate multă.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Pe vremea lui Ceausescu tehnica asta de a da copilul la sanul altei mame era extrem de frecventa in spitale. Atunci nu isi facea nimeni griji ca s-ar putea contamina copilul cu ceva fiindca nu erau mediatizate intr-atat bolile astea infecto-contagioase.Pericolul e major doar daca mama care ti-a alaptat copilul era in faza acuta a bolii(ceea ce ma indoiesc), pentru linistea ta poti sa ceri parerea unui medic de la infectioase.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doamna bernylory,
Raspunsul anonim, cu intrebarea cum ati botezat copilul, l-am dat eu. A aparut anonim deoarece iesisem din cont, am vazut intrebarea pe contul meu de mail, am intrat de acolo si am dat raspunsul, uitand sa ma loghez inainte de a-l publica.
Inca o data numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca si medicul ti-a spus sa nu-ti faci probleme, atunci asculta-l si nu-ti face, mai ales ca mai sunt controale.
Numai bine voua si fetitei!

| Kitty a răspuns:

In momentele astea nu te mai gandi la ce o sa creada lumea pentru ca pana la urma viata fetitei tale este in joc si nu "imaginea de sine". Ai facut-o si gata, acum important este sa iei masuri si sa faci tot posibilul ca fetita ta sa fie bine, doar asta conteaza! Du-te la un medic pediatru si discuta cu el si vezi ce-i de facut, eventual consulta mai multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consultati un medic pediatru, asta cat mai repede pentru a inlatura stresul si deznadejdea ce transpare din intrebare. Medicul este singurul in masura sa va lamureasca si o sa va gasiti linistea.
Sa va traiasca pruncul multi ani si fericit si dvs alaturi de el!
Apropo cum l-ati botezat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca nu se ia asa usor, stiu ca e greu si stresant numai gandu ca daca Doamne fereste, dar trebuie sa t gandesti 1.nu cred ca avea femeia aia hepatita si 2. nu cred ca se lua asa usor.Normal laptele nu e infectat, de la o mama cu hepatita.Sanatate tie si copilasuluiwinking

| bernylory explică:

Da, asa este pe timpul lui CEAUSESCU, unii copii erau alaptati de alte mame[probabil ca nu se gasea lapte praf asa cum se gaseste in ziua de azi], dar asa voi merge imi voi lua fetita si voi merge sa-i analize, cel mai sigur, dar in cazul in care va avea ceva ce mai am de facut? am inteles ca nu se dau medicamente la o varsta asa de mica!

| bernylory explică:

Buna, azi am fost la dr pediatru pentru ca fetita a racit putin si cu ocazia asta am intrebat daca se ia hepatita prin laptele matern si i-am explicat ce s-a intamplat, dr mi-a zis ca intr-adevar nu se face asa ceva pentru ca nu este bine, dar sa stau linistita si sa sper ca fetita nu are nimic, pentru ca si dr.cand a nascut avand prea putin lapte si pe vremea cand inca nu era medic[abia mai tarziu a urmat medicina si a iesit dr pediatru]mi-a povestit ca si fetita ei a fost data la o mama de etnie rrom, si inca nu i-a facut analizele fetei[desi fata ei acum este mare si avand o mama dr ar fi putut sa-i faca analizele oricand, dar nu i-lea facut si spera ca fata ei sa nu aiba asa ceva]! EU acum nu stiu ce sa cred...cum poate o dna dr sa fie asa de calma si linistita si mai ales de ce nu si-a facut griji si sa-i faca fetitei ei analize, fiind dr.cred ca stie despre ce e vorba si cum de a lasat lucrurile asa.EU,cred ca totusi cand va fi un pic mai mare fetita, cred ca ii voi face analizele pentru linistea mea, sau eventual mai cer o parere, desi dr aceasta o cunosc de vreo 5 ani, de cand mi-a scapat baietelul meu de la o intoxicatie[era cat pe ce sa moara]si de atunci am foarte mare incredere in ea pentru ca este f desteapta iar tratamentul pe care-l da e foarte eficient, dar in privinta problemei cu fetita nu stiu ce sa cred, nu prea am fost si lamurita, poate pentru ca era si foarte aglomerata, dar cand vo merge saptamana viitoare la control poate are mai mult timp sa pot sta cu ea de vorba. CE parere aveti sa mai insist cu intrebarea pentru a ma lamuri mai bine sau sa las totul balta si ce va fi va fi si sa sper ca n-am eu ghinionul asta?