| EllaElla520 a întrebat:

Buna,am nevoie de ajutor.Am 16 ani,acum un an am avut probleme cu ovarele,am racit,am stat in spital, la control mi sa mai spus ca am imflamatii in vagin si rana pe colul uterin, am primit de 2 ori tratament cu antebeotici.Acum citeva luni am simtin ceva neinregula si o durere ca nu puteam merge, dar mi-a trecut. Dar de citeva saptamini durerea a reaparut. In timp ce faceam dus am simtit un discomfort si am introdus degetul in vagin in interior in partea de sus am dat de o umflatura mare cred ca e colul uterin dar m'a speriat faptul ca nu era netet adica in mijloc pe el e tare si la pipait doare.Nu stiu ce sa cred ca poate fi ma gindesc la ce'i mai rau, chiar si la cancer (
E normal sa am asa probleme la virsta mea?
Ati avut asa ceva sau stici ce poate fi?
Vreau sa mentionez ca sunt virgina!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna, multă sănătate si nu te speria, fii curajoasă, vorbeste cu mama ta, ea este femeie si cu sigurantă stie cum să te ajute. Mult succes in tot ce faci.

| EllaElla520 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Merci mult!

| EllaElla520 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost si am facut ecografie ginecologica,totul este bine, modificari nu sunt, colul uterin lungime normala structura nemodificata.
Medicul ginecolog nu m'a controlat in vagin deoarece sunt virgina doar s-a uitat dupa ecografie si mi-a recomandat niste pastile.
Dar totusi umflatura aceea o simt cind introduc degetul, si asa si nu am mai aflat ce'i.
Cred ca voi merge la o clinica privata, la ginecolog sa ma controleze normal.

| Felys a răspuns:

Din pacate cancerele au aparut si la copii cu varste foarte mici, am eu in familie un caz de copil la 4 ani cu cancer la rinichi, deci la 16 poti avea orice,asa ca mergi la medic si fa investigatii calumea si tratamente corespunzatoare,daca tot ti s-a zis ca ai rana pe col, ce naiba nu ai facut cauterizare, astfel de rani nu trec de la sine si in timp pot duce la cancer, nu e de joaca, fa-ti programare la medic ginecolog si respecta instructiunile

| Alcyon a răspuns:

Mergi la ginecolog.

| 1DeadMemories a răspuns:

Draguta,mergi la medic. Sfaturile de pe net sunt vax. Un medic daca-ar fi aici pe site, fara un consult, nu se poate pronunta la un diagnostic.

Sanatate!