| Aria1234567810111 a întrebat:

am nevoie de ajutor urgent, am cazut foarte rau cu trotineta electrica si m-am zgariat cam rau la fata, langa nas si ochi se afla zgarietura, mi s-a luat si putin pielea, asta s-a intamplat ieri, am venit acasa, am dezinfectat cu apa oxigenata, cu rivanol si dupa am pus baneocin praf, am luat si anti inflamator
si astazi m-am trezit cu partea umflata doar in zona unde e zgarietura si findca a ajuns sub ochi am toata partea de jos a ochiului umflat si e umflat foarte rau, ce pot sa fac sa se dezumfle
multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cum a spus @aniko62, aplică o compresă locală cu apă rece/gheață, de câteva ori pe zi. Dar, trebuie să stai culcat, nu în picioare.
Ia-ți o scutire medicală, ori un concediu medical, dacă te simți stânjenit de felul în care arăți. Orice medic ar înțelege situația.
Vindecarea durează cam 3-5 zile, important e să cedeze umflătura, că zgârieturile le mai poți masca, cu un fond de ten, dacă ești fată.

| CuriousStuff a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medic sa nu cumva sa se fi infectat iar daca s-a infectat sa iti dea niste antibiotice. E normal sa se umfle putin, acum nu stiu cat s-a umflat la tine...

| gemeni6226 a răspuns:

Dezinfectarea e bine facuta.Eu asa stiu ca compresele cu apa rece ajuta la dezumflare.

| Betty12345678 a răspuns:

Ca sa fii sigur ca nu e infectat mergi la medic.