| simiy a întrebat:

am nevoie de parerile voastre cat mai multe, am intre degetele mici de la piciorul drept o buba sau nu stiu cum sa-i spun. E mare cam cat unghia de la degetul mare si ma doare ingrozitor, laba piciorului m-i se umfla in jurul degetelor pe o raza destul de mare. Am incercat sa o sparg si curge apa curata din ea nici un pic de puroi sau sange nimic. Ce credeti ca ar putea fi?( dupa ce am spart-o s-a facut inapoi peste noapte)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

N-am auzit in viata mea tampenie mai mare...

Cum pusca mea sa bea antibiotice asa de nebun/nebuna, fara a consulta un medic? Daca nu este o infectie bacteriana si este ceea ce cred eu ca este, antibioticele nu au nici un efect.
Termenul de microb nu se mai foloseste de cateva sute de ani bune, toti patogenii au fost identificati de mult si clasati :

- virusi
- bacterii
- protozoare
- fungi

Antibioticele au efect numai asupra bacteriilor, fiind inutile in tratamentul infectiilor fungice sau virale.

Intr-adevar, verucile sunt provocate de un virus de tip papillomavirus care este foarte contagios, inclusiv de la o regiune la alta a pielii.
Daca nu stii, nu mai bine nu induci in eroare? Administrarea irationala de antibiotice a condus in timp la cresterea rezistentei bacteriilor la numeroase tipuri de scheme de tratament.

24 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

E greu de spus ce ar putea fi. Pot fi multe chestii si nu iti poate spune nimeni fara sa te consulte. Daca spui ca ti s-a umflat laba piciorului in jurul acelei "bube", suna mai mult a infectie bacteriana decat virala. Trebuie sa te vada cat mai curand un medic ca sa nu se agraveze. Plateste-ti o consultatie

| IMC90 a răspuns:

Este o veruca si trebuie cauterizata. Mergi la dermatologie, operatia dureaza 10 minute maxim. Pleci de acolo pe picioare.

| IMC90 a răspuns:

Bataturile nu dor, ai o veruca. Daca cauti veruca plantara sau vulgara pe guagal o sa vezi si ce tip de veruca ai, fiindca eu unu oscilez intre astea 2.

| justitiarul a răspuns:

Trancanel? I-ai spus sa se duca la doctor dupa ce i-ai recomandat sa "bea antibiotice".Si de ce m-ai dat pe ignore? Ca sa vorbesti singur?

| trăncănici a răspuns:

Trebuie să bei urgent antibiotice,mergi la doctor,dar nu uita de igiena picioarelor,a ciorapilor şi încălţărilor! E vorba de un microb care se ia, îl poate lua toţi cei din casă.Ţi-a încălţat careva bolnav pantofii, etc.

| trăncănici a răspuns (pentru BGDs):

Tu n-ai văzut ce i-am scris eu? Ia mai citeşte o dată! Tu crezi că eu recomand pastilărie cum faci tu fără să vezi un buletin de analize în prealabil?

| IMC90 a răspuns (pentru trăncănici):

''Trebuie să bei urgent antibiotice'' - asta ai scris tu

vrei sa-ti fac un desen ca sa pricepi si tu ce ai scris, sau un print screen?

| trăncănici a răspuns (pentru IMC90):

Da' ce-ai vrea să bea otravă?

| IMC90 a răspuns (pentru trăncănici):

Am o intrebare, tu esti sanatos la cap?

Uite aici un print screen cu ce ai scris TU (nu eu) : http://img525.imageshack.us/img525/5193/screengl.png

Tu, cu manuta ta ai scris ca trebuie sa bea antibiotice, DA sau NU? Sau e vreun trucaj de-al meu?

| trăncănici a răspuns (pentru IMC90):

Don' Doctore, eu zic să nu te mai avînţi în observaţii dacă n-ai terminat stagiatura.

| trăncănici a răspuns (pentru IMC90):

Eu văd ce-am scris fără să mă bag în linkurile tele, dar tu eşti sigur pe afirmaţii? I-ai văzut piciorul? De ce crezi că l-am trimis la doctor? Vroiai să-l trimit la tine?

| trăncănici a răspuns (pentru IMC90):

Faci pariu că dacă se duce la doctor o să-i dea antibiotice?

| justitiarul a răspuns (pentru trăncănici):

Cred ca ar trebui sa-ti limitezi trancaneala!
Te pricepi la medicina cum ma pricep eu la vioara(adica deloc).
Aici nu se prescriu antibiotice si nici nu se recomanda administrarea lor!
IMC90 are perfecta dreptate in tot ce a spus, asa ca lasa sfaturile medicale in grija celor care se pricep si nu mai induce oamenii in eroare.
Si pentru cultura ta generala antibioticele nu se elibereaza fara reteta.
@simiy trebuie sa te vada un medic chiar daca esti in strainatate si o sa te coste ceva!

| trăncănici a răspuns (pentru justitiarul):

Şi eu nu i-am zis să se ducă la doctor, nevăzătorule?

| alexeanca a răspuns (pentru trăncănici):

Dupa ce ca dai informatii eronate si esti si semianalfabet("avînţi ")continui sa te dai si destept.
Pentru cultura ta generala:AVẤNT, avânturi, s. n. 1. Vioiciune, energie, forță în mișcări. ◊ Loc. vb. A-și lua avânt = a se avânta. 2. Însuflețire, elan, entuziasm. 3. Dezvoltare rapidă, progres remarcabil (într-un domeniu, într-o epocă etc.).
El poate n-a terminat stagiatura dar tu ai terminat scoala primara?

| BGDs a răspuns (pentru trăncănici):

N-am auzit in viata mea tampenie mai mare...

Cum pusca mea sa bea antibiotice asa de nebun/nebuna, fara a consulta un medic? Daca nu este o infectie bacteriana si este ceea ce cred eu ca este, antibioticele nu au nici un efect.
Termenul de microb nu se mai foloseste de cateva sute de ani bune, toti patogenii au fost identificati de mult si clasati :

- virusi
- bacterii
- protozoare
- fungi

Antibioticele au efect numai asupra bacteriilor, fiind inutile in tratamentul infectiilor fungice sau virale.

Intr-adevar, verucile sunt provocate de un virus de tip papillomavirus care este foarte contagios, inclusiv de la o regiune la alta a pielii.
Daca nu stii, nu mai bine nu induci in eroare? Administrarea irationala de antibiotice a condus in timp la cresterea rezistentei bacteriilor la numeroase tipuri de scheme de tratament.

| Andrei233 a răspuns:

Probabil ai o bătătura.Nu e nimic grav, dar incearcă să porţi incaltaminte mai lejeră.

| simiy explică (pentru Andrei233):

Sigur nu e batatura pentru ca am mai avut bataturi si stiu cum e, in plus nu mai pot sa ma incalt asa de dureros e, azi mi-am luat liber de la munca

| Andrei233 a răspuns (pentru simiy):

Ok.Sunt sigur ca de la incaltaminte iti apar.Incearca sa folosesti sosete din bumbac 100%.Nu prea le stiu denumirea stiintifica, dar poti lua nidoflor pentru a le stopa.

| simiy explică (pentru Andrei233):

Mersi pentru raspunsuri!

| simiy explică:

Sincer va multumesc pentru raspunsuri, nu am fost la nici un medic si nu am luat nici un fel de medicamente, pentru ca buba mea se umfla ma gandeam sa o sparg si asa am facut. Dupa ce am spart-o a inceput sa imi treaca durerea si acum incepe sa se retraga si umflatura dar azi am fost la munca deci pot umbla si am hotarat sa nu imi subestimez imunitatea, sunt sigura ca o sa-mi treaca. si nu am primit de la nimeni ca nu am avut de la cine, sotul meu nu a primit de la mine deci nu cred ca se ia. asa ca ...mersi inca o data pentru raspunsuri!

| seen a răspuns:

Programeaza un consult la medicul de familie

| simiy explică (pentru seen):

Nu am medic de familie de asta vreau parerile voastre. si nu vreau la medic pentru ca sunt in Anglia si nu am nici insurance number ce aici e necesar

| seen a răspuns (pentru simiy):

Plateste consultul si se uita orice medic la piciorul tau Daca esti in burn oak pm sa ati zic un medic bun

| simiy explică (pentru seen):

Ms, cred ca asa o sa fac daca nu imi trece azi. nu sunt in burn oak sunt in croydon