| Andreea0906 a întrebat:

Buna, am nevoie de un sfat de la voi, de câteva zile mă simt foarte nasol, am tensiune foarte mare peste 16, mă înțeapă foarte tare inima și mă doare și capul. Am fost la medicul de familie și mi-au dat tratament pentru tensiune dar fără folos că tot am tensiune mare. Am fost la urgențe și mi-au dat acasă rețetă vitamine și atât nici măcar nu m-a consultat un cardiolog. Dar eu tot mă simt rău nu prea pot respira, mă înțeapă foarte tare inima. Vi s-a întâmplat așa ceva vreodată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Du-te la medicul de familie pentru o trimitere la cardiolog.

In aceiasi masura evita activitatile fizice pana atunci si alimentele sarate sau grase.

| Yuoia a răspuns:

Tensiunea nu este numai de la inima. Cam 90% are alte cauze: functionarea proasta a rinichilor, vase de sange infundate/grase, prea mult efort, probleme psihice, probleme neurologice, si altele.
Reintoarce-te la medicul de familie si spune-i ca tratamentul nu si-a facut efectul. De multe ori se da "pentru scaderea tensiunii" fara a trata cauza. Cere-i sa faci niste investigatii.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cere o trimitere pentru un set de analize, du-te si la neurolog, cardiolog. Dacă toate astea iasa bine, vizitează un psihiatru sau macar un psihoterapeut (dar bun). Poate ai ceva, ce te apasa; frământă in subconștient sau chiar o tulburare ce-ți provoacă aceste simptome.

| Andreea0906 explică:

Va mulțumesc frumos tuturor de sfaturi Mâine am programare la cardiolog sper sa nu mă fac de rușine să nu îmi găsească nimic și am insistat foarte mult sa ma primească că nu avea locuri până la sfârșitul lunii februarie Tensiunea mia scăzut azi aveam 12 cu 6 dar inima încă mă înțeapă și mă doare capul Iau tratament Am renunțat la pastile extravarelianic cardio pentru că nu mă simt bine de la ele