| OMomOMoM a întrebat:

Buna,am nistre probleme.
1.Fac mișcări repetitive;
2.Nu îmi place sa fac contact vizual sau fizic;
3.Greutate in vorbire;
4.De foarte multe ori repet cuvinte sau fraze;
5.Si ma frusteaza și ma enervez repede;
Și ma simt incomod in medii sociale.
Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Stella66 a răspuns:

Cred ca esti anxios si poate tinzi usor spre introversie. Stresul poate cauza nervozitate. Incearca niste exercitii de respiratie sau yoga.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tulburare obsesiv compulsiv si anxietate care cred ca este cauzata de aceasta tulburare.
Mergi la un psihoterapeut te va ajuta sa te comporti altfel si sa nu mai repeti aceleasi chestii. Probabil mai tarziu vei avea si depresie daca nu mergi la medic.

| ZXYU a răspuns:

Buna! Nu ai nimic si eu am avut chestia asta! E de la stres! 1.Probabil ai un tic nervos incearca sa iti lipesti degetele de la mana stana unele de celelalte in mod repetat si o sa treaca! 2.Asta nu stiu probabil ca nu iti plac fetele oamenilor!
3.Si mie mi se intampla des deoarece vreau sa vorbesc coorent si frumos si pe un ton mare si ma balbai si vorbesc greu! Inchide ochii si imagineazati ca porti o discutie cu cineva care a murit! Zic asa pentru ca este o persoana pe care nu ai cunoscut-o si poti sa vorbesti cum doresti cu el/ea (nu trebuie neaparat sa fie mort un om pe care nu il stii)
4.Citeste niste carti daca ti-e lend citeste intrebari pe TPU?
5.E normal sa te enervezi repede ca de exemplu nu cred ca toti se enerveza greu! Sa zicem ca un copil mai mic iti da cu pumnul in fata! Te enervezi repede sau greu? Repede pentru ca ai instiinctul de mascul alfa! Te pup