| Mădălina_Iulia_1999_ZJZg a întrebat:

Am o dilema. Am stat ieri la soare,(circa 1h-2h),m-am protejat cu o crema specifica,dar azi de dimineata am observat niste pete maronii pe suprafata pielii,mai exact maini si picioare. Sunt niste pete haotice,nu foarte mari, insa destul de proeminente. Exista vreo problema? Ar trebui sa ma ingrijorez? Sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Posibil pete solare din cauza protectiei UVA-UVB insuficiente pentru fototipul pielii tale.
Sper ca nu ai stat intre orele 11-16...
Medic dermatolog daca te ingrijoreaza foarte tare problema.

| Anon31241212 a răspuns:

Posibil sa ai o problema a pielii, iar daca stai la soare sa iti apara pete, alunite, etc. Cel mai bine mergi la dermatolog.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Ar fi indicat sa folosesti un gel din aloe vera, te va ajuta foarte mult.
Fenistil Gel.
Va ajuta la tratarea mai rapida a petelor.
Inainte de a mai sta la soare foloseste o tableta aspirina are actiune Fotoprotectoare.
Daca nu iti trec si prezinti simptome mai accentuate, ar fi bine sa mergi la un medic dermatolog.
Bafta.

| alina2k18 a răspuns (pentru Alexand3ru1):

Sa imi spui si mie in ce articol medical ai citit ca aspirina ofera fotoprotectiewinking

| Alexand3ru1 a răspuns (pentru alina2k18):

Stiu de la profesorii din timpul scolii sanitare.