| DOOOPX a întrebat:

Am o durere de masea de cateva saptamani, cand stau pur si simplu nu ma doare, dar cănd mananc pe ea, beau ceai ferbinte sau apa rece ma doare, azi mi s-a umflat si gingia. De la ce ar putea fi? Trebuie sa merg luni la stomatolog, dar e posibil sa o scoata? Adica am doar 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

ESte infectie, odata ce ti s-a umflat si gingia.
Urgent la stomatolog! Posibil sa fie nevoi de drenaj, pe langa dinte sau gingie, ca sa elibereze puroiul si bineinteles, sa-ti dea antibiotic.
Maseaua nu ti-o va scoate, poate-i posibil sa o trateze, dar intai trebuie sa scape de infectie (puroi) si intr-o saptamana, doua, sa lucreze pe masea.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca s-a umflat, fugi azi la dentist ca-i urgenta!
Pana luni cand ai programare, infectia poate sa-ti umfle tot capul, fata, ochiul si ajunge la creier.
Nu glumesc!

| DOOOPX explică (pentru Violleta2022):

Dar asa nu ma doare de loc doar cănd mananc si azi dimineata nu Mai era umflata.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Este posibil sa fie o carie sau ceva infectat. Te speli cat trebuie pe dinti? Mananci multe dulciuti?

Oricum, orice ar fi nu mai ai ce rezolva pana Luni. Daca trebuie sa o scoată, asta este te vei obișnui. Si eu mi-am spart un dinte din fata la vârsta ta si stiu cum te simti. Pana atunci, incearca ceva calmare / pastile de durere.

| DOOOPX explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu ma doare de loc doar cănd mananc