| Secret5 a întrebat:

Am o întrebare cu care mă cam confrunt de ceva timp! Eu mă enervez repede pe iubitul meu, chiar și de la un cuvânt! Dar după, o perioada scurta rău de timp, îmi pare rău de ce am spus și câteodată ii spun alte ori nu! Chestia este că am impresia că sunt bipolara, am căutat pe net definiție și astea și cam așa mi se pare! Alt exemplu este acela că în secunda asta râd, zambesc sunt fericita, iar în 5 minute plâng și sufăr rău! Ce părere aveți, va rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Trioda a răspuns:

Intuiesc ca esti la o varsta tanara!
Nu esti bipolara,nu iti cauta singura simptome, pe care apoi le vei asimila unei boli, la cere desigur te vei automedica singura!
Iti va intra in obisnuinta si va fi greu pentru tine, candva vei ajunge sa apelezi si la babe, descantece, farmece etc.
Iubit... pomenesti de el...insa uiti ca frustrarile tale,acele mici neintelegeri care nu sunt asumate de el, reparate de el,sunt de fapt cele ce te macina,lipsa lui de atentie pentru tine,inconstient te doresti centrul universului sau,dorindu-ti toata atentia lui,si desigur el ingrat,te ignora,fapt care te agaseaza enorm,explicand astfel si rabufnirile tale,de fapt cauti afectiune si nu stii cum sa o obtii, sa ai captezi atentia etc, fapt care de cufunda in depresie, tristete, anxietate, pierderea energiei si dificultati de concentrare.
Intamplator intreb, apelezi la somnifere, calmante,
chiar rar. poate si un joint alaturi de prieteni etc?
Deoarece pot fi efectele secundare ale explicatului tau comportament imprevizibil.
Real..esti o fiinta alintata, vrei sa te aflii in mereu in centrul atentiei, esti foarte afectuoasa, tandra, prietenoasa. pana in absurd uneori, intimitatile pentru tine sunt o bagatela..adica vrei sa stii totul mereu..indiferenta la raspunsul, reticenta sau repulsia persoanei vizate..etc.
Un mic stop sesizat de tine din partea persoanei vizate,te va scufunda in acea stare de nemultumire ascunsa,care in timp devine o stare maniaco-depresiva,cu un comportament tipic celui descris de tine.
Pot fi probleme cu tiroida,daca ai inceput sa depui grasime in zonele predilect feminine,cauta sa te preocupi indeosebit de acest aspect,astfel iti vei gasi ocupatie,atentia iti va fi canalizata astfel spre alte probleme,miscarea,sportul,iesirile in aer liber,cu persoane care nu te vor face sa cazi in starea depresiva,evita discutiile contradictorii si persoanele care te desconsidera si cu o fire negativista.
Gandeste mereu pozitiv,cauta sa citesti,sa vezi filme cu un continut pozitiv,inconjoara-te de persoane pozitive,si efectele tale depresive se vor estompa si dispare de la sine.
Un animalut de companie te va face sa iti distribui timpul liber,te va abate de la gandurile negative,deci un catel de talie mica sau o pisicuta,iti pot fi desavarsiti prieteni, nu te vor trada, abandona, mereu vor dori sa le acorzi atentie, exact opusul tau, adica cui pe cui se scoate! happy

Succes!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pur si simplu nu stii sa te stapanesti, sa-ti tii gura, sa-ti controlezi emotiile.

Invata sa astepti pana ce numeri la 10, dupa care sa dai replici.
In acel timp ai vreme sa te gandesti si la eventualele urmari ale vorbelor /faptelor tale.
Daca ai face zilnic si 15-30 minute de meditatie, atunci te-ar ajuta foarte mult.

| darrio2007 a răspuns:

Esti prea stresată.

| Violleta2022 a răspuns:

Comportamentul tau este pur copilaresc, de copil razgaiat, care nu face decat ceea ce vrea si mai ales, cum vrea, fara sa-i pese de ceilalti.
Incearca sa te calmezi si sa-ti folosesti mintea, inainte de a deschide gura, ca sa nu regreti cand vei pierde pe cei dragi, pe care-i jignesti la furie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai frumos si corect ar fi sa mergi la doctor. A fi bipolar nu inseamna ca esti nebun, nu e nici o rusine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Bipolaritatea nu se manifesta ca in filme si articole stupide de pe internet. Esti doar o femeie nesigura pe ea, care nu stie ce vrea sau are 0 inteligenta emotionala. Ar fi bine sa mergi la psiholog, tho. Probabil te afli intr-o relatie toxica si inca nu stii asta.
Starile maniaco-depresive se manifesta in cicluri, pe perioade lungi, de cateva zile si sunt mai complexe decat ''acum plangi, acum razi'' - asta e o chestie tipic feminina si atat laughing.