| Anonymus2004 a întrebat:

Am o intrebare...de la ce varsta se pot lua hormonii feminini in cazul unei persoane transgender care nu are de când sa își facă schimbare de sex, se pot lua și de la 17 ani sau mai puțin sau doar peste 18 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti hermafrodit sau nu?
Adica ai ambele organe sexuale si vrei sa renunti la unul sau esti baiat si vrei sa reunti la penis?

| Anonymus2004 explică (pentru Violleta2022):

Sunt băiat și vreau sa renunța la penis. Dar nu prin operație, deoarece îmi este frica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonymus2004):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare, esti hermafrodit?
adica, ai ambele sexe, daca vrei sa renunti la penis?
Vrei sa pastrezi vaginul, ca sex principal?
Oricum nu are sens sa pasterzi un penis daca vrei sa fii fata, el trebuie taiat si eliminat, ca pensiul nu se resoarbe si nu dispare.
Intai se face operatia de eliminare a pensiului si apoi se fac injectii cu hormoni feminini, ca sa-ti creasca sanii, sa-ti dispara parul de pe fata samd.
Operatia in sine nu-i periculoasa mai mult ca alte operatii. Procentajul ala nu stiu de unde l-a scos mama ta, probabil de la frica dansei, ca-n realitate, riscul este minor.
Intr-adevar Tailanda are enorm de multi care si-au taiat cucul si daca acolo este posibil asa ceva, unde este lumea 3-a, apai tu esti in Europa, unde sunt mult mai avansati cu tehnologia si procedurile astea.
Am fost acolo in concediu si am vazut niste transformari ale unor baieti in fete, uimitoare, aratau mai bine decat o fata reala, superbe!
Am fost al un spectacol unde au cantat si dansat petru noi niste fete, unele aratu foarte delicate si frumaose, altele aratau mai masculine, pe cele frumaose chiar le-am admirat, iar la sfarsit de program, chiar s-a spus ca sunt "lady boy".

| Donsavas a răspuns:

Da,se pot lua hormonii chiar si la pubertate. Isi fac mai bine efectul cand sunt luați la prima tinerete.
Sunt grupuri si pagini pe Facebook pentru trans ca mozaiq, accept, transform
Exista aici o femeie trans de varsta înaintată, o cheamă Andreia Iosif, vezi; poate iti raspunde.

| Xanor a răspuns:

Nu stiu... intreab-o pe daria jane

| Donsavas a răspuns (pentru Xanor):

Si Daria jane raspunde la mesaje daca i se scrie pe contul personal.