| Gabriela_Serban_Si_1995 a întrebat:

am o întrebare foarte urgent​a 37, 6 este febră la bebeluși? FUNDAAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

De fiecare data cand se ia temperatura intra-rectal, din temperatura pe care o arata termometrul trebuie scazut 0.5, adica jumatate de grad, in cazul vostru, temperatura pe termometru a fost 37.6, deci temperatura reala era 37.1, o temperatura normala (36.5-37.2 grade C). Se incadreaza in normal. Pentru masurari viitoare sa tineti minte aces mic amanunt, mereu scadeti din temperatura masurata rectal 0.5 (o jumatate de grad).
Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de unde e luata. Daca e luata intra-rectal se poate scadea chiar un grad de acolo, deci temperatura reala e 36.6-37 (normala). Daca nu, nu e chiar febra, e subfebrilitate.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru CuriousStuff):

Temperatura a fost luata rectal, slava domnului ca ia scazut repede. Multumesc

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc mult de tot. O sa tin minte.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

De fiecare data cand se ia temperatura intra-rectal, din temperatura pe care o arata termometrul trebuie scazut 0.5, adica jumatate de grad, in cazul vostru, temperatura pe termometru a fost 37.6, deci temperatura reala era 37.1, o temperatura normala (36.5-37.2 grade C). Se incadreaza in normal. Pentru masurari viitoare sa tineti minte aces mic amanunt, mereu scadeti din temperatura masurata rectal 0.5 (o jumatate de grad).
Multa sanatate.

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Buna, 37 ii destul de mlt pentru un bebelus. ceea ce trece peste 37 nu suna bine. Un control nu costa nimic la medicul de familie. Multa sanatate!

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru SandraPparalelipipedop):

Aici sunt 3 raspunsuri diferite care este cel bunn? Este sau nu febraa?

| Liesel a răspuns:

Nu, nu este. Temperatura normala este intre 36 si 38 de grade.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Liesel):

Cand l-am nascut (acum o luna si 5 zile) in a doa zi de viata seara a avut febra 37 cu 8 si mi-au spus ca are febra. Si din cauza asta m-am speriat.