| 19972000 a întrebat:

Buna, am o intrebare la cine sa mai intamplat sa ai menstruatie in fiecare luna dar sa nu ovulezi (stiu ca nu ovulez pentru ca am facut teste de ovulatie) Va rog spuneti-mi, cine a mai fost asa sau a mai intalnit si ce ar putea fi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristina192308 a răspuns:

Cred sincer ca nu faci testul de ovulatie in ziua in care trebuie, din cate stiu eu menstruatia NU vine fara ovul, menstruatia fiind lucrul care elimina un ovulul mort din organism
insa nu sunt expert, DELOC
asa ca ar trebui sa te duci la un expert, pentru ca presupun sincer ca vrei sa ramai insarcinata, iar daca nu reusesti "natural" atunci iar presupun ca ai o problema, care numai un expert o poate gasi

| 19972000 explică (pentru Cristina192308):

Am facut testele timp de doua luni (clearblue) unu in fiecare zi nimic( mai putin zilele la menstruatie)Stiu ca doar cineva expert in asa ceva poate da diagnosticul eu am facut analizele hormonale stii si intr-o saptamana o sa aflu rezultatul....am intrebat doar asa ca nu mai am rabdare.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru 19972000):

Inteleg, atunci, succes, ca altceva nu pot sa iti spun happy

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara-ti un TERMOMETRU si masoara-ti temperatura (vaginala) in fiecare zi si noteaza valorile!
Temperatura se ridica cu cateva zecimi de grade din momentul ovulatiei si ramane ridicata pana ce ovulul este capabil de fecundare (poti ramane insarcinata).
Este un lucru elementar, ce ar trebui cunoscut de toate femeile care doresc (sau nu) sa ramana insarcinate!

| 19972000 explică (pentru Bula):

Mi.am luat temeratura bazala timp de 3 luni si absolut nimic nicio crestere scade doar inainte cu 2 zile de menstruatie.

| Bula a răspuns (pentru 19972000):

Daca nici temperatura nu se ridica, nici testele nu arata nimic, atunci va trebui sa-ti faci o serie de ivestigatii aprofundate. Doar testele hormonale nu e sigur ca vor da rezultat concludent.
Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand, nu ovulezi la ciclu. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu cineva de specialitate, daca mama ta nu se pricepe.

| 19972000 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu ovulez la ciclu?
Am facut analizele hormonale ....mai am de aateptat o saptamana dar nu mai pot de nerabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in al doilea rand, de unde ai cumparat acele teste si de ce? banuiesc ca vrei sa faci copil daca te intereseaza de ziua ovulatiei, dar puteai sa citesti foaia aia din cutia cu teste.

| 19972000 explică (pentru anonim_4396):

Buna testele sunt clearblue din alea cu fetisoara, da vreau....foaia aia e in germana oricum l.am cautat in romana si am citit, am incercat si temperatura bazala tot asa nu urca.

| Cristina192308 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la doctor dc vrei sa ramai însărcinată și nu ai ovulație