|

Buna,am o intrebare legata de punctia lombara.Se poate face anestezie generala pentru acest procedeu? Am mai facut o punctie lombara cu anestezie locala si pur si simplu nu mai pot trece prin alta faza de genul, vreau sa fiu adormita. Multumesc!

5 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| a răspuns:

Mare grija la cine-si cum face punctia! Trebuie facuta de un medic anestezist specializat, cu experienta mare!
Daca nu se face corect, poti sa te si paralizezi!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru Bula):

Punctia o fac in Germania, e un medic foarte bun din cate am inteles, faza e ca eu nu vreau sa fiu constienta, vreau sa fiu adormita

| a răspuns (pentru deliiia1234):

Daca se face corect, nu ai nevoie nici de anestezie, nici de adormire.
Totusi, la cererea ta, s-ar putea sa faca.

| a răspuns (pentru deliiia1234):

Intrebi acolo, in Germania, ce ne-ai intrebat si pe noi. Si vei afla. De unde sa stim noi de aici unde mergi tu sa faci punctia?

| a răspuns:

Da si nu, in mare parte nu, pentru ca anestezia generala schimba valorile de presiune ale lichidul cerebro-spinal. Punctia insa nu ar trebui sa-ti provoace o experienta atat de traumatizanta atata timp cat persoana ce ti`o face chiar stie ce face.Conteaza enorm asta si daca vorbim despre Romania, probabil nu stie ce face sau nu-i pasa prea mult.