| Adriana294 a întrebat:

Buna am o intrebare mama mea este obeza as pute sa mostenesc si eu aceasta boala un sfat va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Obezitatea este si o mostenire dar depinde si de obiceiurile alimentare. Un regim bine echilibrat, la sfatul unui nutritionist, depinzand de varsta, activitati, etc, este necesar.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai putea sa o mostenesti dar, daca esti constienta de situatie mamei, poti sa-ti schimbi dieta de mancare si sa te apuci serios de sport de pe acum si nu vei ajunge niciodata obeza, dimpotriva, vei fii f sanatoasa si fit.

| Adriana294 explică (pentru Violleta2022):

Dar mama a inceput sa fie obeza pentru ca are cu glanda si sa ingrasat dupa ce la nascut pe fratele meu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adriana294):

Glanda tiroida scapa de sub control cand nu-i dai ce trebuie, adica mancare sanatoasa si odihna.
Deci, mama ta s-a imbolnavit singura, asta nefiind boala mostenita, ceea ce tie iti d ao sansa mai mare s anul te imbolnavesti.
Oricum, daca stii de pe acum ca s-ar putea sa ai probleme cu sanatatea, ar trebui sa fii foarte atenta cu absolut tot ce manci, sa faci miscare si sa nu iesi mult in aer liber, sa elimini stresul.