| no name a întrebat:

Buna am o intrebare mi s-a umflat mai demult fata si am mers la dentist mi-a facut o gaura in dintele din fata mi-a scos nervul si a zis sa revin sa imi puna plomba insa n-am mai mers acum mi sa inegrit nu ff tare dar se vede am mers la dentist si mi-a zis ca trebuei sami curete canalul sa nu se infecteze si ca trebuie reconstruit dintele ceea ce nu am inteles dar nu am intrebat ma puteti ajuta ce anume a vrut sa zica daca stiti >? va rog multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraGfirE a răspuns:

No name de ce mama ta nu te-ai dus acum ramai fara dinte doamne eu mi-am facut 3 masele si nu mi-a fost frica de nimic chiar daca imi zicea vezi ca iti scot maseaua si etc. plus si simplu trebuie sa fi curajos si sper ca ai dentist bun ca daca nu ai unu bun/una buna e clar.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti curata, apoi iti inchide cu un ciment special canalul dupa care, dintele va fi polizat la dimensiuni mai mici pentru a putea fi imbracat cu o coronita ( de culoarea celorlalti dinti naturali). Numai bine!

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Un dinte fara nerv este un dinte mort. In timp, acel dinte fara nerv se innegreste, insa chiar daca se va caria, nu vei simti nicio durere! Acum deoarece nu te-ai prezentat la timp, medicul stomatolog iti va curata canalul si va reconstitui dintele, adica se va pili dintele si iti va pune unul nou peste pilitura sau exista posibilitatea sa iti scoata dintele si sa iti puna unul nou!
O zi buna iti doresc!

| soupflood123 a răspuns:

Påi mai bine întrebi medicul ce-a vrut så zicå, fiindcå nu ai înteles exact.
Oricum, reconstructie înseamnå de obicei "înlocuire".

| 220V a răspuns:

Daca ii prea negru singura chestie care iti face ii sa ti-l scoata