| Dogx a întrebat:

am o intrebare, operatia de chist pilonidal este una usorara?
Cat dureaza?
Doare pe parcus? ( dupa operatie )
Am inteles ca trebuie sa stai maxim o saptamana in spital internat!?
Unde iti da anestezia? Eu nu as vrea sa o fac in coloana...
Aceasta este prima mea operatie... nu am mai fost prin spitale...
Imi este putin frica... laughing
Cat dureaza operatia?
Eu as vrea sa imi dea anestezie sa dorm sa nu vad sau sa aud ceva... mai lesin pe acolo laughing
Astept raspunsuri! FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| liliacALB a răspuns:

Salut! Din fericire pot sa iti raspund, am avut si euwinking
Operatia nu este grea. Ca principiu, cu cat esti mai tanar e mai bine, organismul se reface mai repede (ca la orice operatie). Dureaza cam 30 min. Anestezia se face in coloana (asta e), dar nu ai de ce sa te ingrijorezi. Afara de 1-2 intepaturi nu vei mai simti altceva. E adevarat, dupa operatie vei mai sta in spital cateva zile, cam 2-3. Probabil va mai supura acolo, va trebui curatata zilnic si schimbat pansamentul cca 10 zile, apoi scoase firele. In principiu dupa 2-3 saptamani esti ca nou. Curaj! happy

3 răspunsuri:
| Dogx explică:

Am facut operatia, a fost totul bine... numai ca nu am fost cusut... mi a zis sa stau cu ea asa..., si acuma mai am o gaura mica, pe langa ce am fost la operatieam d... dtat

| Paul_Mocannu_1996 a răspuns:

Eu am fost operat de 2 ori, prima data de chist pilonidal, iar a doua de fistula pilonidala... Dureros a fost doar cele 2 înțepături de branula și de anestezie rahie, în ambele cazuri nu am fost cusut ci lăsat deschis cu meșe băgate în cavitate, exista anumiți bureți și geluri care ajuta considerabil la recuperare, menționez ca am fost și cauterizat a doua oare, în acest caz a fost fenomenal la chiuretaj nu am simțit aproape nimic. Recomand un domn doctor din Slatina foarte de treaba și foarte profi. Mai rar asa medici, prima operație a fost de cca 3cm.(la Târgoviște) a doua de 10cm cu 5cm adâncime. Recuperarea la prima 3-4 luni. Recuperarea la a doua 2 luni, chiar dacă cavitatea era mai mare. Pasarea zilnic pe secție săptămânal chiuretaj. Mi s-a recomandat după vindecarea totala și o epilare definitiva în zona aceia. Boala asta recidiveaza