| irina4219 a întrebat:

Buna, am o intrebare pentru ca unele lucruri incep sa ma sperie. Am inceput acum aproximativ 7-8 luni sa fac un fel de atacuri de panica, iertati-mi exprimarea daca gresesc dar incerc sa descriu cat mai bine, cand am emotii negative puternice, mi se taie respiratia si imi scade pulsul. Ideea e ca inainte mi se intampla o data la aprox 2 luni, acum mi se intampla la cateva saptamani iar ieri am simtit ca am fost aproape de lesin, inainte aceste episoade durau cateva secunde, acum a durat unul sau doua minute in care m-am chinuit ca sa pot respira putin. Nu vreau raspunsuri in care sa mi se recomande sa merg la medic, daca am decis sa intreb mai intai si aici, si alte cunostinte e din motive personale, deci as dori raspunsuri serioase si macar relativ informate. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi eu am avut atacuri de panică, si mă luau in pat, o stare de agitatie si frică, si simțeam că mă sufoc, absolut fără nici un motiv. Totuși este important să știi ce a declanșat aceste atacuri de panică, de obicei pot apărea din cauza fricii de moarte. Eu am fost și mi-am făcut un test de sânge, totul era ok, apoi mi-am făcut și o cardiogramă, și pe baza acelor analize și test, mi-au fost date niște medicamente. In urma cardiogramei, mi-a zis că dacă nu iau pastile aș putea să ajung să am palpitații, și mi-a dat ceva de reglat bătăile inimii și anxiar, pentru atacurile de panică.

Eventual incearcă să nu consumi cafea sau cofeină in general, iar poate fi și nicotina un declanșator, sau chiar să mananci prea mult. Dacă simți că leșini, uiți să respiri, apoi iti revii și simți o fierbințeală la nivelul capului, sunt 100% atacuri de panică. Dacă vrei iti mai recomand Mirtazapină 15mg, pentru anxietate și depresie. Mi-au fost recomandate in Anglia pentru că mi-au revenit atacurile de panică și depresia din cauză că m-a părăsit o fată. Astea se iau cu 30 de minute inainte de somn, si sincer dormi si 10-12 ore dacă nu iti pui alarmă sau nu te deranejază nimeni. Cand te trezești, te simți liniștit și calm, fără prea multe gânduri. Eventual vei uita și să ai atacuri de panică, dar cu riscul de a uita si alte lucruri care nu le consideri importante.

Mai ai o opțiune să te vindeci prin meditație, dar eu n-am reușit. Mă ajuta să adorm doar. Altfel, nu mai apelam la medici sau pastile.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, starea ta de anxietate s-a agravat si boala psihologica de care suferi continua sa evolueze, de aceea este nevoie urgenta sa mergi la un medic psihiatru, ca sa fii re-evaluata si sa primesti tratament adecvat.
Fara tratament de uregnat, boala va continua sa evolueze spre paranoia, schitofrenie si boli psihiatrice foarte grave.

Nu are importanta ce raspunsuri vrei tu, ca nu te ajuta cu nimic ce vrei, de aceea ai si ajuns aici, fiindca ai refuzat unuicul lucru care te poate ajuta sa te insanatosesti: mersul la medic!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsuri despre ce? informații despre ce?

| DovleacTurbat a răspuns:

Singurul răspuns serios e sa mergi la medic. Chestiile astea nu se vindeca, nu trec singure. Trebuie sa fii puternic sa le învingi fara medicație.
Vor fi mai dese și mai dese și mai puternice ca intensitate, iar daca tot nu apelezi la specialist, îți vor ruina viața.
Câți ani ai? Daca e vorba de bănuți, lasă mi un cont și îți voi plati eu o consultație la un medic psihiatru.

| irina4219 explică (pentru DovleacTurbat):

Bună! Am ținut să îți răspund pentru că am apreciat foarte mult bunăvoința și dorința de a mă ajuta? dar nu ține de financiar, am motivele mele pentru care nu pot merge la medic, iar printre acestea nu sunt încăpățânarea sau frica. De-asta incerc sa mă interesez cum as putea controla aceste episoade. Mulțumesc!

| Darius50boss a răspuns:

Stai linistit/ă și o să învingi emoțiile

| Alina0124 a răspuns:

Pai dacă aceste atacuri de panică apar atunci când ai emoții negative, încearcă sa elimini această negativitate. Nu-ți mai fă inimă rea din orice. Incearcă să vezi partea plina a paharului. Faptul că ele apar din ce în ce mai des nu e bine deloc, dacă tu decizi ca nu e nevoie de un medic, e alegerea ta. Tot ce pot să-ți zic e să nu te mai lași afectat\a de tot ce se întâmplă.

| CrossCharly a răspuns:

Din păcate, vorbiți despre o situație foarte gravă legată de sănătate. Poate avea un fundal mental sau poate fi ceva în neregulă fizic cu tine - astmul, de exemplu. Astmul și atacurile de panică pot părea foarte asemănătoare ca simptome, dar sunt tratate diferit.
Mersul la medic este imperativ și nu este rușine în asta. Trebuie făcute niște investigații.
Chiar dacă îți spun să iei niște pastile, nimeni nu te obligă să faci asta.
Dacă nu ai cum să fii consultat de un medic, caută pe Youtube meditații ghidate pentru orice te deranjează. Acestea pot ajuta cel puțin cu emoțiile negative și atacurile de panică.