| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fete. happy
De doua zile găsesc nişte pete maronii pe lenjeria intimă, chiar şi acum câteva minute am gasit petele acealea maronii. Mentionez ca am avut dureri de spate. am 12 ani si nu mi-a venit inca menstruatia. Ce poate fi?!

FUNDĂ! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaAndra a răspuns:

Buna! Eu am 14 ani si iti spun din experienta: Inainte de venirea menstruatiei, pe lenjeria intima poti gasi ori un lichis alb, ori niste pete maronii, asa cum spui ca ai gasit tu. Asa ca in scurt timp(cateva saptamani, sau chiar luni, difera la fiecare fata) trebuie sa iti vina menstruatia! FUNDA?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Cel mai probabil, acesta este ÎNCEPUTUL primei menstruaţii/menarha.

NU ai de ce să te îngrijorezi, este NORMAL ca menstruaţia să-ţi vină la vârsta asta.

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când ar trebui să-ţi vină menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Salut. Chiar daca sunt baiat, ma pricep la astfel de lucruri. E posibil sa fie primul tau ciclu.

| ɴιcoleтα a răspuns:

De când ţi se întamplă asta?
Ai o perioadă a lunii când ţi se întamplă?
Probabil ţi-a venit vremea să fii fată mare! laughing