| adinuta_4652 a întrebat:

Buna am o intrebare pentru voi.cat de curand trebuie sa merg la un medic pentru ca sunt racita si verisoara mea a fost si ea tot cu problema asta si medicul respectiv i-a dat tratament niste injectii si mi-e teama ca eu nu am mai facut niciodata injectii in f. d si nu stiu cat de dureros poate fi va rog sa imi spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e prea dureros, stai linistita, ca o intepatura mica. Nimic de care sa te temi.

Abh
| Abh a răspuns:

Personal, desi lucrez in domeniu sanitar, nu sunt de acord cu administrarea tratamentului injectabil la domiciliu. Exista antibiotice puternice sub forma de tablete. Daca bolnavul nu prezinta varsaturi, nu vad de ce nu poate lua tratament per os( pe gura). Tratamentul injectabil se face in cazuri grave cand bolnavul necesita spitalizare.

| mihaa a răspuns:

Stii ca de la o banala gripa, faci pneumonie si o pneumonie, netratata corespunzator faci tbc? eu am fost suspecta de tbc sincer nici acum nu stiu exact daca am scapat sau nu, in ianuarie mai trebuie sa fac un film si sa vedem a disparut pata sau nu? am facut o gripa, tuseam, frisoane si ma simteam rau, 2 zile am luat medicamente de capul meu, nu am mers la medic si in a 3 zi hai sa fac un film ca parac nu ma simnteam chiar bine aveam si o durere in spate si la film, primul verdict gaura in plamin, apoi alt medic a zis pata pe plamin, am facut analize, tratament acas si saptamana trecuta am mai facut 1 film la care mi-a zis ca acea pata se micsoreaza si e pata de pneumonie, nu de tbc, dar mai am de facut un film, in ianuarie, sfatul meu este sa nu te jocii, nu am crezut ca printr-o banala gripa, poti face tbc, eu am mers in ultima clipa si am facut acel film, daca nu in maxim o luna eram ca tbc, ce sa zic,? sarbatorii fericite, sanatate si ai grija de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Totul constă în tehnica administrării injectabile. Nu trebuie apăsat foarte repede pe piston în momentul administrării medicației injectabile intramuscular, însă sunt medicamente care chiar trebuie administrate foarte repede.
În cazul tău nu este nevoie, probabil vei primii Gentamicină cu Ampicilină, nu este chiar atât de dureros.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei eu respect cemi spune medicul pentru ca sa atunci cand am o viroza aceasta sa nu se agraveze, chiar daca aceasta necesita injectii, eu sunt o persoana foarte sensibila si niciodata nu mau durut injectile, iar daca u esti sensibila sau daca nu esti sensibila nu ai dc sa-ti faci griji deoarece nu ti se va intamla nimic rau, iti zis din proprie experienta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa-ti recomande si tie injectii.
In general nu dor prea tare, stai linistita.