| Ra_Ki_1982 a întrebat:

am o intrebare,urmeaza sa merg la un oftalmolog, pentru ca sunt putin miop, am vorbit cu ai mei si as vrea lentile de contact, pot vorbi sa nu port ochelari ci direct lentile de contact? A trecut cineva prin asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Purtarea lentilelor de contact presupune niste reguli mai complicate si bani mai multi.
http://www.drlentila.ro/ghid-lentile-de-contact
Bani, pentru ca acestea trebuie aruncate periodic.

| Ra_Ki_1982 explică (pentru Salontanul):

Deci pot purta in loc de ochelari din start lentile de contact?

| Salontanul a răspuns (pentru Ra_Ki_1982):

Da! Poti.

| darrio2007 a răspuns:

Lentilele de contact se pun doar la recomandarea medicului in urma unor analize amanuntite. Sunt cazuri cand organismul le refuza.Sau apar infectii datorita igienei precare. Vad ca pe tine te intereseaza doar sa nu porti ochelari. Sa nu rada colegii de tine, banuiesc. Daca medicul iti recomanda lentile, atunci vei purta lentile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti spuna medicul oftalmolog daca poti sa nu sa porti lentile

| PeFuga a răspuns:

Trebuie sa discuti asta cu oftalmologul. Daca el considera ca este ok in cazul tau sa porti lentile, atuci fa direct asta! Nu este o regula ca mai întâi sa încerci ochelari sau ceva de genul asta, însă te sfătuiesc sa întrebi direct medicul.