| CezaraEM a întrebat:

Buna!
Am o mare nelamurire!
Este normal ca un san sa te doara mai tare ca celalalt inainte de menstra?
Precizez ca azi si cam toate zilele astea am avut stare de nervozitate, ma durea capul si nu imi gaseam locul!
Faza este ca burta nu a inceput sa ma doara, dar sanii da!
Este simptom premenstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal. Uneori ai dureri sau junghiuri mai multe sau ai intenese, doar intr-un san.

| laSoledad a răspuns:

Mastodinia sau mastalgia se manifesta prin dureri si marire a volumului sanilor, inainte de menstruatie. Durerea sau tensiunea mamara pot aparea doar intr-o parte a sanului sau pe tot sanul, iradiind spre mana si gat. Durerea consta fie intr-o simpla jena, fie intr-o tensiune dureroasa, intensa si continua.
Durerea asta poate fi impartita in doua mari categorii, in functie de perioadele lunii: ciclica sau non-ciclica (atipica).

Durerea ciclica este cel mai des intalnita, fiind determinata de modificarile hormonale lunare. Disconfortul este resimtit ca o greutate sau o durere ce iradiaza in axila si de-a lungul bratului.
Durerea este mai puternica inaintea menstruatiei si se amelioreaza la sfarsitul acesteia. Acest tip de durere apare mai ales la femeile tinere, nu necesita tratament si dispare complet la menopauza.

Doar in cazul in care simptomele devin deranjante atat ca intensitate, cat si ca frecventa, iti recomand sa apelezi la un medic, in rest, (cu un calmant) va trece de la sine.

| CezaraEM explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri :-)

| dragonmagd a răspuns:

Da. Am ajuns la concluzia, povestind cu mai multe prietene, că există femei care sunt ca tine și ca mine, adică le dor sânii ba parcă sunt mai tari, sunt nervoase, obosite, altele au dureri abdominale înainte...

| Iwliaaa a răspuns:

Da, este normal, cel puțin la mine. Eu stările de nervozitate, migrene și dureri mari de burtă le am în timpul menstruației.
Da, este un simptom premenstrual, deci take care și ai grijă să ai un absorbant la tine mai mereu zilele astea, până îți vine.

| alexandra85680 a răspuns:

Da. Nu te speria. Pe mine m-a durut foarte tare sânul stâng și foarte puțin sânul drept. Și după a început durerea de burta