| lollipopzz a întrebat:

am o mica problemutabig grin. Mia amortit partea dreapta a gurii, apoi mi-a trecut...acum mia amortit degetul mare de la mana dreapta si dupa aceea degetul aratator si mijlociu toate de la aceeasi mana.acum o sa imi amorteasca si celelalte doua degete. ce se intampla? funda!crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| opium a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti cat mai curand un medic neurolog.
Ce spui tu pot fi semni ale unei semi-pareze(o stare de paralizie usoara).In general este provocata de un soc, de o lovitura in zona capului(nu neaparat recenta-poate sa fi fost si de cativa ani), sau de spargerea unui vas de sange (hematom) la cap.

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

„Crizele de spasmofilie sint intr-adevar impresionante prin manifestarile persoanei in cauza, dar nu reprezinta o urgenta sau un pericol imediat pentru persoana care sufera o astfel de criza. Primul ajutor in astfel de cazuri se poate da foarte simplu: daca este cald si soare afara, se transporta persoana la un loc cu umbra si i se da sa bea un pahar cu un lichid dulce.

De asemenea, se recomanda ca persoanei afectate sa i se administreze o tableta de diazepam care o va linisti chiar mult mai repede decit administrarea unei fiole de calciu. Daca este vorba de o criza de spasmofilie si persoanei i se acorda aceste ingrijiri, atunci isi va reveni in citeva minute. Dupa aceasta, cel mai bine ar fi ca bolnavul sa se prezinte la spital pentru analize. Si asta deoarece exista doua tipuri de calciu de care organismul are nevoie: calciu ionic si calciu legat de proteine.

Daca organismul sufera de lipsa de calciu ionic, atunci spasmofilia este cauzata de o afectiune endocrinologica si se recomanda investigatii pe aceasta linie, iar daca este vorba de o lipsa de calciu legata de proteine, se administreaza calciu gluconic. Dar, bineinteles, este posibil ca una din cauzele principale ale acestor crize sa fie si regimul de viata inadecvat: stresul, consumul de alcool, tutun sau cafea in exces, oboseala.

Oricum, daca aceste crize apar frecvent, este indicat un control medical si o serie de investigatii pentru a stabili exact cauza lor si metodele terapeutice adecvate".

| Missperfect a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la doctor sa iti faci un control pentru.ca ce ti se intampla tie nu este bine!

| lovepiink a răspuns:

Missperfect are dreptate ar trebui sa consulti un doctor!

Pa-pa!