| Bianncax a întrebat:

Buna!
Am o micuta problema: De aproape 3 luni iau Doxiciclina pentru acnee (data de dermatolog), insa nu am primit si un probiotic sau ceva pe langa ea, fiind un antibiotic...Am aflat recent de probiotice (Nu ma judecati, e prima data cand sunt nevoita sa iau antibiotice si nu imi este cunoscut). Am inceput sa iau Linex forte de cateva zile pentru ca am avut probleme cu constipatia in aceste luni si mai nou mici mancarimi vaginale, intrebarea este: credeti ca este vorba de candida(provocata de antibiotic)? Nu am dureri si nici dificultati la urinare, doar niste mancarimi nu foarte rele as zice eu. Dus fac zilnic si evit lenjeria pentru ca stau cam numai pe acasa din cauza virusului. De cand iau linex parca e mai ok, nu am mai avut aproape deloc mancarimi insa am tot fost stresata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tratamentul cu Doxiciclina NU se face mai indelungat de 30 zile (3 cutii a 10 capsule de 100mg)!
Daca in atat timp (o luna) nu produce efectul, atunci trebuie schimbat tratamentul, bazat pe antibiograma (test facut in laborator pentru identificarea antibioticului potrivit).

Probioticul natural este iaurtul sau laptele acru /batut, consumat la distanta de 2-3 ore fata de administrarea antibioticului (sa nu-i amelioreze efectul).

| Bianncax explică (pentru Bula):

Nu stiam...Mie medicul dermatolog mi-a prescris sa iau timp de 3 luni. M a ajutat mai mult sau mai putin, insa tot imi apar destul de des cosuri

| Bula a răspuns (pentru Bianncax):

Mergi la un alt medic si cere antibiograma!

| Jassmina a răspuns:

Da, este vorba de candida, acele mancarimi vaginale, din cauza antibioticelor.
Probioticele nu sunt recomandate de medic, ci le cumperi singura din farmacie sau pur si simplu bei kefir sau iaurt grecesc, cu 1 ora inainte sa iei antibioticele.
Inca ceva: pe toata perioada luarii antibioticelor nu se mananca nimic dulce si nu se bea sucuri, fiindca zaharul hraneste si creste bacteria candidei.

| Bianncax explică (pentru Jassmina):

Si crezi ca o sa fie ok acum ca am inceput sa conum probiotice si ma opresc din luat antibiotic? Poate suna prostesc, dar ma cam sperie o vizita la ginecolog.

| Jassmina a răspuns (pentru Bianncax):

Nu te oprii, continua cu antibioticul respectiv, dar nu uita sa iei probiotic cu 1 ora inainte de a lua antibioticul si evita in totalitate zaharul din ducliurile.

| AllMight a răspuns (pentru Bianncax):

Nu mai asculta pareri de la internauti care n-au nicio pregatire si mergi la medic.
Daca ti se intampla ceva ce faci? zici ca asa ti-a zis unu de pe TPU sa faci?

| WhiteLife a răspuns:

Foarte lung tratamentul cu un antibiotic puternic, insa cred ca medicul stie de ce l-a dat asa. Ia Linex pana la urmatorul control si spune-i medicului problema. Intre timp poti incerca sa consulti si un alt medic; ajuta foarte mult sa vezi si a doua opinie.

| AllMight a răspuns:

Mancarimea este chiar un efect advers, scrie in prospect daca citesti.
Sfatul meu e sa te opresti din a lua acel medicament si sa mergi la medic. Antibioticele fac si rau pana la urma.
As fi mers mai degraba pe un tratament naturist, o crema ceva si cel mai important alimentatia sanatoasa.

| FantasyBoy a răspuns:

Obligatoriu orice antibiotic se ia cu un probiotic, sau macar cu o mare cantitate de iaurt. Chiar asa de hidoasa era acneea aceea incat sa necesite tratament cu antibiotic?!

| RalucaRalu2 a răspuns:

Candidoza se manifesta in special printr-o scurgere albicioasa. Intr-adevar antibioticul poate provoca candidoza. Dar e bine ca iei Linex.